Zůstává váš pes sám doma? Rady, jak ho to naučit zvládat

Každý majitel psa musí občas svého čtyřnohého přítele nechávat doma samotného. Většina psů však nemá samotu rádo, jde o smečková zvířata. V posledních měsících na mnoho zvířat separační úzkost dopadá více, protože se jejich páni po dlouhé době práce z domova kvůli covidovým opatřením vrátili do zaměstnání a oni se tak opět ocitli sami doma.

Dlouhodobou samotu nesnášejí psi dobře
Psi nemají rádi samotu. Jsou rádi ve své smečce, ať už psí nebo lidské. Sami být umí, ale pro některé jedince to může být náročné na psychiku, a to především v případě opakované mnohahodinové samoty. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Řada lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pes ale nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Nenechte pejska déle než osm hodin o samotě
Rozhodně není dobré, aby pes byl sám více než osm hodin. Je to špatné jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.


Při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe pět až deset minut před odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je mu také těsně před odchodem říkat, aby šli na své místo. Při příchodu domů je nutné vzít psa hned ven.