Ústav varuje před používáním samokrmících polštářků pro kojence, mohou je udusit

Státní zdravotní ústav varuje před používáním polštářků pro kojence, které jim při pití samy drží lahvičku. Podle odborníků mohou být pro dítě nebezpečné, hrozí vdechnutí obsahu lahve a udušení. Prodej byl už zakázaný například v Irsku. Na českém trhu se podle ústavu nevyskytují, lze je ale objednat přes internet.

Výrobek připomíná známý cestovní polštář objímající krk a hlavu dítěte, ale je v části ležící na hrudníku dítěte doplněný místem pro upevnění kojenecké láhve. „Tím dítě ztrácí přirozenou možnost láhev se stravou odstrčit či pustit z rukou ve chvíli, kdy už nechce pít,“ popsala Jitka Sosnovcová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do tří let pod Státní zdravotní ústav.

Stačí chvilka bez dozoru dospělého a snadno může dojít k dušení a v nejhorších případech i k udušení dítěte. „V případě, že dítě u krmení usne, může se dusit i zcela tiše, rodiče neupozorní ani pláč či hlasitý kašel,“ doplnila Sosnovcová. Polštářek je totiž navržen tak, aby se dítě nakrmilo samo i bez přítomnosti dospělého. Dítě proto s polštářkem leží na zádech a lahev má k polštářku připevněná gumičkou nebo sáčkem.

Varování a zákaz používání používání polštářků vydala původně irská Komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů. „Jsou nebezpečné a přímo odporují zásadám bezpečného krmení z láhve,“ uvedla ředitelka komise pro bezpečnost produktů Clara Thorntonová.