Pozor na akutní zánět slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva je vážné onemocnění, které postihuje především mladší dospělé. Jedná se o stav, kdy dochází k zánětu slepého střeva, což je malý výběžek na začátku tlustého střeva. Tento zánět může být velmi bolestivý a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky akutního zánětu slepého střeva mohou zahrnovat silnou bolest v pravém dolním břiše, nevolnost a horečku. Pokud není rychle diagnostikován a léčen, může dojít ke komplikacím jako perforace slepého střeva nebo peritonitida.

1) Příznaky a léčba akutního zánětu slepého střeva

Příznaky tohoto onemocnění se obvykle objevují náhle a mohou zahrnovat bolest v pravém dolním břiše, nevolnost, zvracení a horečku. Bolest často začíná kolem pupku a postupně se přesouvá do pravého spodního břicha. Pacienti také mohou pociťovat citlivost na dotek v této oblasti.

Léčba akutního zánětu slepého střeva spočívá v chirurgickém odstranění postiženého orgánu, což se nazývá apendektomie. Tato operace je nezbytná k prevenci komplikací, jako je perforace slepého střeva a rozvoj peritonitidy (závažné infekce břišní dutiny). V současné době se apendektomie provádí laparoskopicky pomocí malých řezů v břišní stěně s použitím specifických nástrojů a kamery pro vizualizaci operační oblasti. Laparoskopický přístup má nižší riziko pooperačních komplikací a umožňuje rychlejší zotavení pacienta. Po operaci je obvykle nutné užívat antibiotika a sledovat postupný návrat normálního trávení.

2) Komplikace akutního zánětu slepého střeva

Jedná se o zánět přívěsku slepého střeva, který může být způsoben například ucpáním vstupu do slepého střeva nebo infekcí. Komplikace tohoto onemocnění mohou být velmi vážné a ohrožující život pacienta.

Jedna z možných komplikací akutního zánětu slepého střeva je perforace (prasknutí) přívěsku. Pokud není onemocnění včas diagnostikováno a léčeno, dochází k postupnému hromadění hnisu ve slepém střevu, což může vést ke slabosti tkání a jejich prasknutí. Perforace přívěsku má za následek únik obsahu do břišní dutiny, což vyvolává silné bolesti a riziko rozvoje peritonitidy – zánětu pobřišnice. Tato komplikace vyžaduje okamžité chirurgické řešení a hospitalizaci pacienta.

Další možnou komplikací akutního zánětu slepého střeva je absces (hnisavý loj). Pokud se zánět neřeší včas, může dojít k tvorbě hnisavého loje ve slepém střevu. Tento absces je obvykle bolestivý a vyžaduje odbornou lékařskou péči. Pokud není absces řádně ošetřen, může se rozšířit do okolních tkání a orgánů, což zvyšuje riziko vážných komplikací jako je sepse (ostrá infekce celého těla). Proto je důležité akutní zánět slepého střeva brát vážně a vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.