Zranění Rogozina je vážnější, než tvrdí Kreml. Exšéfovi Roskosmosu prý hrozí amputace

„Bohužel byl zabit jeden z našich spolubojovníků – voják speciálních jednotek. Několik dalších bylo zraněno,“ připustil poslanec ruské Státní dumy Alexej Žuravljov. Rogozina podle něj zranila střepina na zádech. Podle médií Rogozin právě slavil své 59. narozeniny v hotelu na jižním okraji ukrajinského Ruskem okupovaného Doněcku. Zahraniční agentury posléze zveřejnily fotografie zakrvácené podlahy restaurace, kde se akce konala.

Objevily se také zprávy o tom, že jedna střepina pronikla do Rogozinových hýždí, druhá do levého stehna a další do třísel. Střepina měla úd tak poničit, že Rogozinoví hrozí amputace penisu, uvedla stránka Dialog.ua. Lékaři se mu ho snaží zachránit, ale šance jsou prý mizivé, dodává Dialog.ua. Odvolává se přitom na veřejné zdroje separatistické loutkové Doněcké lidové republiky.

Zda jsou výše uvedené zprávy pravdivé, nelze nezávisle ověřit. Ruská strana si stojí za tím, že Rogozin byl zraněn pouze na zádech a střepina mu uvízla v páteři. Bývalý šéf Roskosmosu měl být převezen do zdravotnického zařízení v Moskvě, kde má podstoupit operaci, píše agentura TASS. Rogozinův syn Alexej v pátek popřel informace, že by se zdravotní stav jeho otce zhoršoval.

„Informace, že se stav Dmitrije Olegoviče Rogozina zhoršuje, není pravdivá. Je příliš brzy na to, abychom mluvili o stavu dalších obětí, které utrpěly zranění střepinami,“ uvedl.

Ukrajinská pohraniční služba podotkla, že Rogozin se v Doněcku nacházel nelegálně. „Pohraničníci nemohli příslušný protokol osobně doručit Rogozinovi, který porušil zákony, a tak mu ho v době oslavy narozenin předali uvědomělí kolegové,“ sdělila.

Podle neoficiálních informací je obětí útoku bodyguard premiéra okupační správy Doněcké oblasti Vitalije Chocenka, uvedla stanice Rádio Svoboda. Zasažený hotelový areál leží podle ruskojazyčného serveru stanice BBC asi 20 kilometrů od frontové linie. Doněck od roku 2014 ovládají proruští separatisté.


Pokračovat ve čtení