Zlikvidovali jsme 100 tisíc ruských vojáků, tvrdí Ukrajinci. Zničit měli i tisíce obrněnců

Z armádního komuniké není zcela jasné, zda jde jen o zabité vojáky, anebo o ztráty zahrnující zabité, těžce zraněné a pohřešované vojáky, upozornila ruská redakce BBC. Dodala, že jiné odhady ruských ztrát bývají skromnější.

BBC odhaduje, že ruská armáda a národní garda mohly na Ukrajině přijít o více než 20 000 zabitých mužů a celkové nenávratné ztráty Ruska mohou činit přinejmenším 90 000 lidí.

V grafice, provázející komuniké, se píše o 100 400 „zlikvidovaných“ nepřátelích, což je o 660 více než předchozí den. Za uplynulých 24 hodin ukrajinští vojáci také podle armádního velení zničili jeden nepřátelský tank (celkem 3 003), dvě obrněná vozidla (celkem 5 981), šest děl (celkem 1 978), jeden raketomet (413), jedno letadlo (283) a pět dronů (celkem 1 693).

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) poukazují na ohlášený záměr Ruska rozšířit své ozbrojené síly, ale předpovídají, že tyto plány se pravděpodobně nenaplní. „Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že rozšíření Severoatlantické aliance poblíž ruských hranic, včetně přání Finska a Švédska stát se členy aliance, vyžaduje ‚správnou‘ ruskou reakci,“ uvádí zpráva.

Ministr Šojgu navrhl tento týden zvýšit velikost armády na 1,5 milionu vojáků, z toho 695 tisíc vojáků s profesionálním kontraktem. „Je však velmi nepravděpodobné, že Kreml vytvoří tak velkou konvenční sílu v časovém rámci relevantním pro válku Ruska proti Ukrajině. Koneckonců, Moskva nebyla schopna plně doplnit brigády a pluky před invazí ani vybudovat novou divizi, jejíž vznik byl oznámen již v roce 2020,“ upozornili experti.

Podmínky budoucí mobilizace

ISW zdůraznil, že ruská ekonomika je v recesi a její zdroje byly po rozsáhlé invazi výrazně omezeny. Po invazi z 24. února se také snížila výcviková kapacita i kvůli tomu, že do bojových akcí na Ukrajině byly nasazeny výcvikové prvky a důstojnický sbor oslabily válečné ztráty. Ministrovy návrhy tak mohou být pouze snahou uklidnit komunitu proruských vojenských bloggerů, obviňujících Kreml z lehkomyslnosti při vedení války. Rovněž nastavují informační podmínky pro budoucí mobilizační vlny.

Podobně jako ISW i britské ministerstvo obrany poukazuje na zapojení běloruských instruktorů do výcviku tisíců nedávno mobilizovaných ruských záložníků, což pravděpodobně má částečně napravit nedostatek ruských instruktorů. Ti jsou totiž nasazeni na Ukrajině, anebo již ve válce padli. Výcvik mobilizovaných Rusů běloruskými instruktory znamená, že se obrátily role, protože Moskva považovala běloruské síly tradičně za méně hodnotné než ruské. Nasazení Bělorusů v roli instruktorů se tak může jevit jako známka vyčerpání sil v rámci ruského vojenského systému, myslí si experti.


Pokračovat ve čtení