Získal Gerasimov znovu důvěru? Šojgu jej jmenoval velitelem ruských sil na Ukrajině

„Náčelník generálního štábu a armádní generál Valerij Gerasimov byl jmenován velitelem sjednocené skupiny vojsk,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Gerasimov podle něj povede ruské síly v oblasti „speciální vojenské operace“, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Cílem změn je podle Moskvy zvýšení efektivity řízení vojenských operací na Ukrajině, na kterou Rusko zaútočilo loni v únoru. Že se novým „šéfem ruské invaze“ stal právě Gerasimov, může znít pro leckoho poněkud překvapivě.

Zejména na jaře se v médiích hojně spekulovalo o tom, že se generál kvůli neúspěchům ruské armády během bojů s Ukrajinou dostal do nemilosti ruského prezidenta Vladimira Putina. Šířila se i zpráva, že Putin prý Gerasimova dokonce zbavil funkce náčelníka generálního štábu. To však nikdy nebylo potvrzeno.

Gerasimov se například nezúčastnil poslední tradiční vojenské přehlídky v Moskvě 9. května, kdy Rusové slaví vítězství nad nacistickým Německem. Gerasimov také měl být jedním ze tří Rusů, kteří „vlastnili jaderný kufřík“. V praxi to znamenalo, že on, Putin a Šojgu jako jediní disponovali právem rozhodovat o použití ruských jaderných zbraní. V březnu se ale objevily zprávy, že tuto výsadu už má jen Vladimir Putin.

Šojgu jmenoval Surovikina, tehdejšího velitele Jižního vojenského okruhu a velitele ruských vzdušných a kosmických sil, na pozici velitele ruských jednotek na Ukrajině teprve loni v říjnu. Ruská armáda v té době čelila na Ukrajině řadě drtivých porážek, a to na severovýchodní i jižní frontě.


Pokračovat ve čtení