Zimní sezóna bude dobrá. Projeví se roky, kdy lidé nemohli cestovat, předpovídá expert

„Věřím, že to bude dobrá sezóna. Dělali jsme si průzkum a v době Vánoc a Silvestra se dá říci, že bude velká obsazenost. I když ještě nějaká volná místa jsou,“ popisoval momentální situaci Stárek.

Negativně se v zimní turistice prý neprojeví ani fakt, že je Česko na prahu epidemie respiračních onemocnění. „Zatím to tak nevypadá. To je víceméně každoroční záležitost. Naopak v letošní zimě se projeví odložená spotřeba z dřívějších dob,“ konstatuje expert.

„Ještě v loňském roce bylo lyžování omezeno a hlavně byly úplně zakázány adventní trhy,“ pokračoval prezident Asociace hotelů a restaurací, podle kterého se lidé budou rozhodovat spíše podle svých finančních možností.

Tak růžové to nebude, oponuje ekonom

Jiný názor má hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Z mého pohledu to rozhodně nebude pozitivní sezóna. Kupní síla českých domácností klesá v podstatě nejrychleji v historii ČR. Věřím, že ty vánoční svátky z hlediska cestovního ruchu budou úspěšné, ale bojím se, jak bude vypadat leden, únor, březen.“

I podle Stárka turisté rostoucí ceny pocítí, výši zdražení prý ale nelze plošně odhadnout. „V jaké výši to bude, nevím, bude se to lišit hotel od hotelu, restaurace od restaurace. Rozdíl bude také mezi těmi plně vyprodanými, které budou mít větší prostor zdražení promítnout, a těmi neobsazenými,“ uzavřel.


Pokračovat ve čtení