Zemanův fatální veletoč. Autoritářům se do pozadí neleze, rýpl si Pospíšil kvůli projevu

„Jsou situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním. A celosvětová bezpečnost, tedy i bezpečnost České republiky, je touto agresí ohrožena. Proto plně podporuji pomoc Ukrajině a věřím, že tlak svobodných zemí, dříve nebo později, přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo,“ řekl prezident Zeman v úvodní části svého projevu.

Komentátoři ve vysílání CNN Prima NEWS upozornili na to, že vzhledem k předchozímu přístupu k Rusku jde o přiznání se k velkému omylu. „Koneckonců, jeho kniha, kterou napsal ještě před tím, než se stal prezidentem, byla pojmenována Jak jsem se mýlil v politice. A on se skutečně v politice několikrát zmýlil. A toto byl jeho veliký omyl. Byl to veliký obrat, i když se to snaží odůvodňovat tím, že mu šlo o ekonomickou diplomacii. To se dá do jisté míry chápat,“ poznamenal Radko Kubičko z Českého rozhlasu.

„Hodně to souviselo s jeho okolím. Jeho poradci měli významné ekonomické styky s Ruskem i Čínou. Jasně přiznal, že se opět mýlil v politice. Předpokládám, že jeho další kniha by se měla jmenovat Jak jsem se mýlil v politice 2,“ pokračoval s úsměvem Kubičko.

Zemanův přemet

O názorovém „vystřízlivění“ mluvil i politický analytik Lukáš Jelínek. Zmínil, že tímto zřejmě Zeman nepotěšil prorusky nastavené obyvatele z řad jeho voličů. „Možná proto toto téma zmínil hned jako první, aby se vypořádal s tím nejnepříjemnějším, co ho za politické kariéry potkalo. Myslím si, že tento zásadní obrat v politických vztazích je něco, na co u politiků nejsme zvyklí,“ glosoval Jelínek.

„Za tento přemet, za tuto změnu názoru Miloše Zemana bychom měli být vděční. Díky tomu se aspoň v klíčové otázce zahraniční politiky všichni nejvyšší ústavní činitelé sjednotili,“ doplnil komentátor.

Na část vánočního poselství týkající se rusko-ukrajinské války se zaměřil i europoslanec za stranu TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Upozorňoval na to, že změnil svůj názor na Rusko. A to byl fatální veletoč Miloše Zemana. Vždy jsem kritizoval, jak lezl do pozadí putinovskému Rusku nebo čínským komunistům. Byl jeden z mála evropských prezidentů, který permanentně propagoval a protěžoval vztahy vůči těmto dvěma autoritativním – řekl bych až totalitním – zemím. Historie v kontextu konfliktu na Ukrajině ukazuje, že se prezident mýlil. Že není možné dlouhodobě lézt do zadku autoritativním vládcům, když ti se vám pak vysmějí. A zaútočí,“ řekl důrazně Pospíšil.

Politici projev hodnotí rozdílně

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byl vánoční projev Miloše Zemana hlavně jeho ohlédnutím za vlastní kariérou. Podle šéfa opoziční SPD Tomia Okamury opomněl Zeman zmínit selhání vlády v boji s inflací, místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček hodnotí projev jako nadstranický.

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana se Zeman pokusil relativizovat svou dlouhodobou proruskou ekonomickou a politickou orientaci. Poznámkou o zeleném fanatismu podle něj dokázal, že je mužem minulosti. Šéfku Sněmovny a koaliční TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou projev nepřekvapil. Zemanovi vytkla, že lidem nepopřál a mluvil jen sám o sobě.


Pokračovat ve čtení