Zeman: Volit budu Babiše. Nechodit do diskuzí jsem mu poradil, byl jsem ve stejné situaci

„Ano, budu,“ odpověděl Miloš Zeman na dotaz, zda bude v lednu volit Andreje Babiše, kterému už v minulost vyjádřil podporu. „I když moc nevěřím průzkumům, tak přece jenom ukazují velkou distanci mezi prvními třemi kandidáty a zbylými šesti. A z toho vyplývá, že z těch tří kandidátů, kteří mají reálnou šanci na vítězství, je Andrej Babiš jediný, který má politické zkušenosti. A to je můj základní argument,“ vysvětloval své rozhodnutí prezident.

Zároveň ale uznal, že se s expremiérem a šéfem ANO ne vždy na všem shodnou. „Netvrdím, že s ním ve všem souhlasím. Máme různé názory třeba na zrušení superhrubé mzdy a mnoho jiných rozdílů,“ podotkl.

Politika je podle Zemana ale profese jako každá jiná, a proto by podle něj jeho nástupce měl mít v této oblasti zkušenosti. „Jako nechcete, aby vás operoval chirurg, který nevystudoval medicínu a je to jeho první operace, tak asi nechcete, aby hlavou státu byl člověk, který politice nerozumí a nikdy ji nedělal,“ rýpnul si do ekonomky Danuše Nerudové a generála ve výslužbě Petra Pavla. Ani jeden z nich totiž politickou zkušenost nemá.

Hlava státu také přiznala, že Babišovi poradila, aby nechodil do politických diskuzí před prvním kolem volby. „Když jste v diskuzi jeden na jednoho, tak je to férová diskuze, kde můžete uplatnit svoje argumenty. Ale když je diskuse jeden proti osmi, tak se z toho stává cosi jako masové shromáždění, a to už není férová diskuse,“ vysvětlil svou taktiku, kterou sám uplatnil před pěti lety.

Tehdy se Zeman neúčastnil diskuzí před prvním kolem volby. Ve druhém kole šel pak do duelů se senátorem Jiřím Drahošem, který prezidentskou volbu nakonec prohrál.

Nerudová by porazila Babiše i Pavla

Exkluzivní prosincový model agentury STEM pro CNN Prima NEWS Babišovi dává šanci v prvním kole. Ukázal, že by první kolo vyhrál se 30 procenty hlasů. Druhá by skončila Nerudová s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23 procenty.

Daleko za nimi následuje senátor Pavel Fischer (přes 6 procent), senátor Marek Hilšer (přes 5 procent), pak odborový předák Josef Středula (necelá 4 procenta), poslanec SPD Jaroslav Bašta (necelá 3 procenta), lékař a bývalý rektor Tomáš Zima (1,5 procenta) a nakonec podnikatel Karel Diviš, kterého do soutěže vrátil Nejvyšší správní soud (necelé jedno procento). 34 procent voličů je ale stále nerozhodnutých.

Druhé kolo pro Babiše ale podle průzkumů už nevypadá tak nadějně. Ukazuje, že ve druhém kole by šéfa ANO porazila jak Nerudová, tak i Pavel. V případě duelu těchto dvou by vyhrála bývalá rektorka. Třetina voličů ale zůstává nerozhodnutá. Průzkum STEM pro CNN Prima NEWS se tázal 2605 starších 18 let, a to v době od 29. listopadu až 9. prosince.

Byl jsem ve stejné situaci jako Babiš

„Byl jsem ve stejné situaci, jakou indikují vaše průzkumy u Andreje Babiše, protože všichni moji protikandidáti, kteří se nedostali do druhého kola, se proti mně spojili a řekli, že budou podporovat ať už kdysi pana Schwarzenberga, nebo v roce 2018 pana Drahoše,“ srovnával Zeman oboje volby.

Zároveň zdůraznil, že to nefungovalo, protože rozhodují televizní diskuse. „Proto druhému kolu příliš nevěřím, protože neznáte chování příznivců kandidátů, kteří byli vyřazeni, a ukazuje se i na základě mých zkušeností, že tito příznivci buď k volbám nejdou, anebo často volí v rozporu s doporučením, které jim dali jejich favorité,“ komentoval prezident průzkum s tím, že Babiš má podle něj šanci na výhru.

Zeman s Babišem se vzájemně podporují už dlouho. V roce 2017 Zeman šéfa ANO podpořil na post premiéra. Ten pak na oplátku před pěti lety nevyslal do boje o Hrad svého kandidáta, ale podpořil právě Zemana. Možnost sestavit vládu nabídl Zeman Babišovi i loni po volbách do Poslanecké sněmovny, kdy vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Ta se ale spojila se STAN a Piráty, a tak Babiš neměl jak kabinet sestavit. Zemanovu nabídku proto musel nakonec odmítnout.


Pokračovat ve čtení