Zelenskyj navštívil „nejnebezpečnější město světa“. Přímo na frontě vyznamenal vojáky

„Zelenskyj navštívil frontovou linii v Bachmutu a tamním vojákům předal vyznamenání a dary. Prezident už z Bachmutu odjel,“ řekl veřejnoprávní stanici Suspilne prezidentův mluvčí Serhij Nikiforov.

Bachmut ležící na severu Doněcké oblasti byl před ruskou invazí městem se zhruba 70 000 obyvateli. Jde o významný dopravní uzel, přes který vedou silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk. Součástí fronty je od letošního května, kdy se Ukrajinci stáhli z obce Popasna, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Město, které mnozí označují za aktuálně jedno z nejnebezpečnějších na světě, je od té doby pod pravidelnou palbou. Ruské snahy o jeho dobytí ale zatím troskotají na pevné ukrajinské obraně. Experti přirovnávají boje k první světové válce a „mlýnku na maso“. Brutalitu bojů dokládá i zjištění britských tajných služeb, podle kterých ruští okupanti posílají špatně vycvičené vojáky doslova na smrt.

Většina obyvatel před boji utekla. Část budov je zničena, neteče voda a nefunguje elektřina. „Nejsou tu žádní lékaři ani sestry. Není tu nic. Nacházíme se v době kamenné. Je děsivé žít takhle ve 21. století. A nikdo na světě nám nemůže pomoci. Jak je to možné? Proč to Rusové dělají? Proč jsou tak tvrdohlaví, když jde o naše město? Je tu jen válka, válka a válka. Už více než půl roku na nás neustále útočí,“ popsala nedávno podmínky v Bachmutu jedna o obyvatelek pro stanici Sky News.

Zelenskyj, který od vpádu ruských vojsk neopustil Ukrajinu, se na frontu vydal už poněkolikáté. Naposledy byl začátkem tohoto měsíce ve východoukrajinském Slovjansku.


Pokračovat ve čtení