Zelenskyj cestou do USA ukazuje, že je skutečný lídr. Expert nastínil, jak zareaguje Putin

Ve středu vyrazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na oficiální návštěvu USA. Má se sejít s prezidentem Joe Bidenem a vystoupí v Kongresu. „Primárně jde o podporu ukrajinského lidu a Ukrajiny jako celku, která bezmála 10 měsíců vzdoruje ruské agresi. Zadruhé jde samozřejmě o možné dodávky zbraní jak obranných, tak některých útočných, protože Ukrajina se potřebuje efektivně bránit před ruskými útoky,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS expert na Rusko Jiří Just.

USA by během návštěvy Zelenského měly oznámit další významný balík bezpečnostní pomoci, jehož součástí bude i dodávka protivzdušných systémů Patriot. „Ukáže se, na čí straně Západ stojí, a to je strana prezidenta Zelenského. Už dříve existovaly pochyby, že by Západ mohl být ekonomicky a vojensky unaven válkou na Ukrajině. Tato cesta má ukázat, že podpora bude silná a bude pokračovat,“ podotkl Just.

Podle něj budou Ukrajinci na svého prezidenta bezesporu hrdí. „Od 24. února, tudíž od začátku ruské agrese, se snaží reagovat na ruské útoky. Ukazuje, že je skutečným lídrem, který stojí za svou zemí,“ sdělil Just a dodal, že to bylo vidět také když navštívil bojovou zónu.

Just očekává, že Putin bude na návštěvu Zelenského v USA reagovat. „Rusko se může pokusit zintenzivnit útoky na Ukrajinu, ale efekt cesty Volodymyra Zelenského do USA to nepřekazí. Je natolik silný, že i kdyby se do vzduchu vznesly všechny ruské bombardéry, tak v politické rovině Zelenskyj toto kolo rozhodně vyhrál,“ zdůraznil Just.

Podle informací z Bílého domu zůstane Zelenskyj ve Washingtonu „několik málo hodin“. S Bidenem se má podle agentury AP setkat ve středu odpoledne místního času (až pozdě večer SEČ).


Pokračovat ve čtení