Wimbledon vyměnil za smrtící drony. Tenis mě na zabíjení Rusů připravil, říká Dolgopolov

Když roky cestoval v rámci tenisové túry ATP, bydlel v luxusních hotelech, měl ten nejlepší možný servis. Tento nablýskaný život profesionála nedávno vyměnil za naprosto odlišné podmínky.

Zcela dobrovolně. V momentě, kdy vypukla válka, byl na dovolené v Turecku. Rodinu odvezl do bezpečí a sám se snažil rychle zapojit do obrany své země. Najal si instruktora, aby se naučil zacházet se zbraní, kterou nikdy předtím nedržel v ruce. Pokud se tedy nepočítá tenisová raketa, pomocí níž posílal na druhou stranu kurtu „vražedné“ údery. Od té doby prý z daleko nebezpečnějšího náčiní vystřelil minimálně 10tisíckrát.

„Bývaly to rakety a výplety, teď mám tohle,“ pochlubil se Dolgopolov netradičním vybavením před návratem na Ukrajinu prostřednictvím fotografie s neprůstřelnou vestou, střelnou zbraní, helmou a náboji.

Někdejší profesionál, jenž vystoupal až na 13. příčku světového žebříčku, zažil leccos. Například minulý měsíc se nacházel jen kousek za první linií u Chersonu, klíčového města, které bylo osvobozeno. Přebýval tam ve vypáleném domě.

„Všude běhaly myši. V domě nebyl záchod a museli jste použít díru, nebyla tam teplá voda,“ podělil se o své zkušenosti pro Daily Mail 34letý Dolgopolov. Zrovna se na čas přemístil do svého kyjevského bytu, aby nabral síly po náročných měsících.

Rozpovídal se o své nové roli. Osminásobný účastník Wimbledonu, který si tenisem vydělal přes sedm milionů dolarů, se stal operátorem dronu v jednotce spadající pod GUR, ukrajinskou vojenskou rozvědku. Na sociálních sítích pak občas zveřejňuje záběry z ptačí perspektivy, jak výbušná zásilka dopadne na místo určení a vyhodí ruské vojáky do vzduchu.

„Tenis mě na to určitě připravil. Musíte reagovat bleskově, pod tlakem umím podávat dobré výkony, moc nepanikařím. Mnoho věcí, které používáte v tenise, můžete přenést do války. Informace zpracovávám rychle, jsme přizpůsobiví tvorové. Nejprve jste v šoku, pak se snažíte zachovat klid a dělat svou práci. Špatná rozhodnutí vás mohou stát život,“ vykládal.

Nemáme zbraně, ale vůli ano

Válku popisuje jako pořádný binec. „Víte, že vás chtějí zabít a vy je musíte zabít. Někdy naši vlastní chlapi sundají naše drony, každý den se něco stane. Vidím, co se děje a zabili jsme lidi z jiných jednotek, které byly blízko nás. Není to přímý kontakt s nepřítelem na 50 nebo 100 metrů, ale vidíme je z dronu, střílíme na ně z minometů. Pokud potřebujeme dělostřeleckou pomoc, kontaktujeme dělostřelectvo. Takže stále dochází k zabíjení lidi. Nejsou přímo před vámi, ale přesto se je snažíte zabít,“ komentoval.

A k vývoji války dodal: „Jsme lepší bojovníci a je to náš domov. Takže máme výhodu, ale nemáme dostatek zbraní, abychom mohli pokračovat v postupu. Máme lidi a máme vůli.“

Posledním zápasem Dolgopolovy kariéry bylo utkání s Novakem Djokovičem ve finále antukového turnaje v Římě v roce 2018. Nadále sleduje dění na kurtech i kolem nich. Proto coby aktivní ochránce Ukrajiny ocenil, že Wimbledon letos zakázal účast ruských a běloruských hráčů na nejslavnější akci. Naopak kritizuje asociace ATP a WTA, které byly proti tomuto kroku a připravily si odvetu v podobě nezapočítávání bodů do žebříčku získaných právě na travnatém grandslamu.

Je si jistý, že s některými bývalými kolegy z okruhu pocházejícími ze země agresora a jeho loajálního – běloruského – partnera už nikdy nepromluví. „Nevidím žádnou možnost, že bychom mohli být znovu přáteli, pokud skutečně nevystoupí proti tomu, co se děje. Tenisté se neozvali, ale víme, že někteří z nich válku bohužel podporují,“ uvedl.


Pokračovat ve čtení