Výzkum: Tik Tok je pro mysl mladých jedovatý. Škodlivá videa mohou vést i k sebevraždám

Popularita sociální sítě TikTok v posledních letech raketově vzrostla, oblíbená je zejména mezi mladými lidmi. Výzkum CCDH však zjistil, že platforma uživatelům opakovaně vnucuje škodlivý obsah. Některým účtům dokonce už několik minut poté, co se k síti připojí. To může vést u dětí a mladistvých k poruchám příjmu potravy (anorexii, bulimii a dalším), sebepoškozování nebo i sebevraždám.

Výzkumníci založili v Austrálii, Kanadě, USA a Velké Británii vždy po dvou profilech. První se tvářil jako 13letá dívka, druhý měl podobné jméno, které ale odkazovalo na hubnutí. Následně porovnávali obsah, který síť těmto uživatelům nabídla v prvních 30 minutách od založení účtů.

„TikTok u dětí podporuje nenávist k vlastnímu tělu a extrémní sugesci k sebepoškozování a k poruchám příjmu potravy, které mohou být potenciálně smrtelné,“ vysvětlil ředitel CCDH Imran Ahmed pro britský web Express. Síť tak obvinil z toho, že „je jedovatá pro myšlení“ mladých lidí.

Výzkumníci interagovali na sociální síti cíleně právě se škodlivým obsahem. Mluvčí společnosti TikTok následně uvedl, že jejich činnost a výsledky „neodrážejí skutečné chování nebo zkušenosti skutečných lidí“.

„Rodiče budou šokováni, až zjistí pravdu. Budou zuřit, že zákonodárci selhávají v ochraně mladých lidí před velkými technologickými miliardáři, jejich nezodpovědnými aplikacemi na sociálních sítích a stále agresivnějšími algoritmy,“ dodal Ahmed.

CCDH upozorňuje především na rychlost, s jakou síť obsah uživatelům podsouvá. Jednomu z účtů nabídla síť obsah odkazující na téma sebevraždy už do tří minut od připojení k platformě. Obsah o poruše příjmu potravy byl poskytnut druhému účtu do pouhých osmi minut od připojení.


Pokračovat ve čtení