Výstraha před mrazem. Teploty spadnou až k −14 °C, děti a senioři by měli omezit vycházení

V neděli bude zataženo s nízkou oblačností, místy se mohou vyskytnout mrznoucí mlhy. Na horách ojediněle, jinde během dne místy se očekává i polojasná až jasná obloha. Večer by ale mělo od západu přibývat oblačnosti.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi −8 až −4 °C, na horách kolem −8 °C. V platnosti je také výstraha, a to až do 9. hodiny. Pro celou republiku platí varování před mrazivým počasím, kdy teploměry mohou místy naměřit až −15 °C. „Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní lidé by měli omezit délku pobytu venku,“ radí experti.

Dodávají, že večer na Českomoravské vrchovině hrozí ojediněle tvorba sněhových jazyků, kde bude vát mírný vítr o síle 3 až 7 m/s.

V noci na pondělí bude zataženo až oblačno, na východě místy i polojasno. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi −7 až −12 °C, na Moravě a ve Slezsku však teploměry mohou ukázat hodnoty kolem −14 °C. Postupně během noci by však mrazy měly ustupovat. Na horách na severu a severovýchodě bude vát vítr o síle kolem 20 m/s (70 km/h), jinde o rychlosti 4 až 9 m/s a nárazy kolem 15 m/s. Opět hrozí tvorba sněhových jazyků, a to na Českomoravské vrchovině.

Čeká se oteplení

S novým týdnem se v Česku začne oteplovat. V pondělí bude zataženo až oblačno, zpočátku i polojasno. Čeká se ojedinělé slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení, na západě a severu místy i mrznoucí sníh. Později by však srážek mělo ubývat.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi −3 až 1 °C. Vát bude jihovýchodní až jižní vítr o síle 2 až 6 m/s. Na Českomoravské vrchovině a severovýchodě pak vítr čerstvý o síle 5 až 10 m/s s nárazy kolem 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). Na horách na severu a severovýchodě kolem 25 m/s (90 km/h).

„Na Českomoravské vrchovině a na horách na severu hrozí místy tvorba sněhových jazyků. Na západě a severu se bude při mrznoucím dešti místy tvořit ledovka,“ doplňují meteorologové.

V noci na úterý teploty klesnou k −4 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti však teploměry naměří i −6 °C. Během úterý pak bude místy zataženo s nízkou oblačností, jinde polojasno. Očekávají se i ojedinělé mrznoucí mlhy. Během dne se teploty budou pohybovat mezi −3 až 1 °C.


Pokračovat ve čtení