Vláda zřídila funkci národního bezpečnostního poradce. Obsadí ji Tomáš Pojar, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala o Tomáši Pojarovi jako kandidátovi na tuto funkci hovořil již dříve, a to v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. S vytvořením vládní funkce se počítalo i ve vládním programovém prohlášení. Před dvěma týdny navíc byl tento post schválen Bezpečnostní radou státu.

Poradce bude působit při úřadu vlády a bude odpovídat premiérovi. Jeho jmenování i odvolání náleží vládě. Podle programového prohlášení vlády jde o nadresortního koordinátora pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných nadresortních bezpečnostních problematik. Má zajišťovat mimo jiné spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a jejich efektivní postup.

Fiala řekl, že roli poradce považuje za důležitou pro budoucí zajišťování a koordinaci v oblasti bezpečnosti. „Dlouhodobě tady takováto funkce chyběla, v zahraničí je běžná a její význam vzrůstá v posledních měsících, kdy se musíme potýkat se změnami bezpečnostní situace,“ uvedl premiér. Pojar je podle něj zkušený diplomat, člověk s velkou kompetencí a autoritou v Česku i zahraničí.

Nový bezpečnostní poradce podle svých slov věří, že post umožní lepší koordinaci kroků vlády, státu a jeho institucí a bude možné lépe formulovat české zájmy a priority. „Díky tomu budeme i silnější vůči jakýmkoliv partnerům, kterým se budeme snažit tyto pozice vysvětlovat, abychom je prosadili,“ řekl Pojar. Z aktuálních zkušeností je podle něj zřejmé, že když mělo Česko jasné priority a stálo za nimi, dařilo se je prosazovat.

Pojar začátkem 90. let působil v uprchlických táborech v bývalé Jugoslávii. Mezi roky 1995 a 2005 pracoval v organizaci Člověk v tísni, původně jako koordinátor pro země bývalého Sovětského svazu. Od roku 1997 až 2005 byl v této neziskové organizaci výkonným ředitelem.

Po ochodu z Člověka v tísni pracoval na ministerstvu zahraničí jako poradce náměstka ministra: V roce 2006 se stal náměstkem pro bilaterální vztahy a do roku 2010 byl prvním náměstkem ministra. Mezi roky 2010 a 2014 působil jako velvyslanec v Izraeli, po návratu se zaměřil na pedagogickou dráhu a stal se prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut.

Vláda zvyšuje minimální mzdu

Na jednání vlády byla také zřízena funkce vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny. Do pozice jmenovala vláda Lucii Fukovou.

Vláda také zvýší minimální mzdu o 1 100 od příštího roku, nově bude na hranici 17 300 korun.  Kabinet rovněž rozhodl o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu, což by mělo mělo zamezit růstu nákladů za distribuci energií. Zamezit růstu cen tepla by měla podpora od státu pro teplárenské společnosti působící na českém trhu.

Vláda také schválila nový zákon o veřejných dražbách, který by je měl lépe přizpůsobit elektronizaci. Dokumenty budou nově zveřejňovány v novém informačním systému s názvem Centrální evidence veřejných dražeb.

„Připravili jsme zákon, který bere v úvahu, že většina dražeb probíhá elektronickou formou, a odstraňuje zbytečné a omezující požadavky kladené zastaralou legislativou,“ řekl už dříve místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).


Pokračovat ve čtení