Vědci hlásí novou zbraň v boji proti rakovině. Možný výskyt nemoci snižuje téměř o polovinu

Společnosti v prohlášení ohlásily úspěšné testování svých medikamentů. Užití přípravku Keytruda společnosti Merck s vakcínou od firmy Moderna vyústilo v až 44procentní pokles pravděpodobnosti výskytu či navrácení určitých typů rakoviny kůže, a to oproti užití pouze medikamentu Keytruda. Píše o tom agentura Bloomberg.

Přestože se výzkumu účastnilo pouze 157 pacientů, způsobily výsledky ve vědecké obci značné pozdvižení. Daná studie je totiž první, jejíž výsledky hovoří pozitivně pro mRNA vakcínu proti rakovině. I přes první pozitivní výsledky bude muset vakcína projít dalším testováním.

Nový přípravek Moderny přitom funguje jinak, než jak jsou pacienti většinou zvyklí. Obvykle vakcíny zabraňují tomu, aby se lidé nakazili některými nemocemi, medikament proti rakovině by však měl zamezit tomu, aby se nemoc vrátila.

Někteří vědci jsou ale dle webu National Geographic k výsledkům skeptičtí. Například onkolog Chritopher Klebanoff si není jistý, zda bude někdy vakcína schopná způsobit dostatečné zmenšení tumoru. Jeho skupina výzkumníků zkouší vyvinout vakcínu cestou takzvané terapie T-buňky, což je druh bílé krvinky.


Pokračovat ve čtení