V Turecku roste agresivita, ozývají se výstřely. Rakouští a němečtí záchranáři se stáhli

Mezi místním skupinami narůstá agresivita a v místě nasazení rakouských odborníků se podle Kugelweise ozývaly i výstřely. Riziko pro záchranáře je příliš vysoké a naděje na záchranu dalších lidských životů už poměrně malá, citovala Kugelweise agentura APA.

Katastrofálních následků zemětřesení v Turecku se rozhodli využít i zloději. Podle záběrů kolujících internetem mají policisté plné ruce práce, a to jak s chytáním rabujících, tak s jejich ochranou před rozzuřeným davem. Krádeží se ale dopouštějí i oběti katastrofy, které se v zoufalé situaci snaží sehnat jídlo či úkryt před mrazem.

K TÉMATU: Rabování na místě katastrofy. Turci chycené zloděje tvrdě trestají, ukazují drsná videa

Rakouští vojáci a němečtí záchranáři jsou nyní na základně v místě svého působení v provincii Hatay s dalšími mezinárodními organizacemi a čekají na instrukce. Základna se nachází ve městě Kirikhan asi 50 kilometrů od syrských hranic. Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.

„Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. „Rádi bychom pomáhali dál, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou,“ dodal. Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany.

„Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení,“ uvedly obě společnosti. „Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu,“ řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o „bouřlivých scénách“.

Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě. „Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme,“ řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.

V místě, kde v Turecku působí čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku, konflikty nejsou. Část armády má tábor vedle českého USAR týmu.


Pokračovat ve čtení