Unikátní podívaná. Velryba porodila přímo u lodě s turisty, experti neskrývají úžas

O plejtvákovcích je známo, že v tomto ročním období migrují. Každoročně plavou ze studeného Beringova a Čukotského moře u Aljašky do teplých vod u pobřeží Kalifornie a Mexika. Turisté je sem proto často jezdí pozorovat. A taková byla i cesta posádky výletní lodě Captain Dave’s Dolphin & Whale Watching Safari.

Když pluli ve vodách u Dana Point v Kalifornii, znenadání se u jejich loďky objevila dospělá velryba. Jak uvedl web NPR, lidé na palubě si najednou všimli kaluže „něčeho oranžového a červeného“. „Krev ve vodě obvykle nebývá dobrým znamením, často to znamená přítomnost predátora. Ale tentokrát to znamenalo něco úžasného,“ uvedla společnost na svém Facebooku.

Výjimečný okamžik

Podle webu Global News provozuje společnost podobné plavby již více než 25 let. Nikdo z nich ale nic podobného nikdy neviděl. A zřejmě už asi nikdy neuvidí. Podle společnosti se totiž taková příležitost člověku naskytne jednou za život. „Je to pro nás všechny poprvé,“ líčil nadšený kapitán Gary Brighouse. „To je tak roztomilé,“ nechala se slyšet jedna z žen. Na zveřejněném videu lze vidět, jak se k sobě obě zvířata tisknou.

Že se jedná o mimořádný zážitek, potvrzuje i Alisa Schulmanová-Janigerová, která řídí losangeleskou společnost pro sčítání velryb. „Moc bych si přála tam být,“ řekla pro NPR a dodala, že je opravdu výjimečné, že lidé mohou tento okamžik s mořským savcem sdílet. „Velrybě může být 50, 60, 80 let a to je jen začátek,“ doplnila. Populace těchto tvorů navíc prudce klesá.

Plejtvákovec šedý v dospělosti dorůstá 12 až 15 metrů. Kytovec se vyskytuje pouze v Tichém oceánu, a to ve dvou oddělených populacích — u břehů Severní Ameriky a severovýchodní Asie. Právě druhá jmenovaná je kriticky ohrožená a čelí vyhynutí. Podle odhadů se celková populace plejtvákovce šedého pohybuje v řádu desítek tisíc jedinců.


Pokračovat ve čtení