Ukrajinský ministr varoval Rusy před další mobilizací: Na útěk máte už jen týden

„Vím jistě, že vám zbývá asi týden, než přestanete mít na výběr,“ pronesl Reznikov v ruštině a citoval ho web The Kyiv Independent. „Začátkem ledna ruské úřady uzavřou hranice pro muže, vyhlásí stanné právo a zahájí další vlnu mobilizace. Hranice budou uzavřeny také v Bělorusku,“ podotkl. Podle něj je nepravděpodobné, že by ruské úřady zahrnuly mobilizační plány do svých novoročních projevů.

„Nežádám vás, abyste věřili mým slovům. Chci jen, abyste si položili jednu otázku. Když jdete do války, kde můžete zemřít nebo se stát mrzákem do konce života, za co přesně budete bojovat? Za vás osobně,“ pokračoval Reznikov.

Vaše šance, že zemřete, se zvýší

Ministr mínil, že ruská invaze na Ukrajinu neprobíhá podle plánu, přestože Kreml na jejím pokračování trvá. Upozornil na významné incidenty ve válce, jako je potopení ruské vlajkové lodi Moskva v Černém moři na počátku konfliktu a nedávné ukrajinské údery na vojenské cíle hluboko na ruském území.

„Pokud se válka protáhne, vaše osobní šance na smrt se zvýší. Protože po nové vlně mobilizace přijde další. A další. Tomu, kdo sedí v bunkru, je jedno, kolik Rusů zemře. Hlavní je, aby se na ně nedostalo. Čím déle bude tato válka trvat, tím horší budou její důsledky pro obyčejné lidi, pro obyčejné Rusy. Ukrajinci nebudou ustupovat. My chráníme svou zemi, své příbuzné, své domovy,“ vzkázal.

Válka zaplacená krví

Doplnil, že pokud se ruskému velení nepodaří shromáždit a poslat na „porážku novou várku mobilizovaných vojáků, budou nuceni přiznat porážku“. „A válka skončí. Stane se to tak jako tak. Jedinou otázkou je cena. A zda bude tato cena zaplacena vaší vlastní krví,“ dodal.

Již dříve 30. prosince Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské rozvědky, v rozhovoru pro BBC uvedl, že Rusko plánuje novou vlnu mobilizace od 5. ledna kvůli nedostatku mužstva. Podle posledních údajů generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil ztratilo Rusko ve válce proti Ukrajině více než 100 000 vojáků. Tyto informace však nelze nezávisle ověřit.

Nečekané dopady sankcí

Z Ruska se kvůli válce stává říše smutku – vzrostl počet případů psychických problémů, rapidně se navýšil zájem o antidepresiva. I vánoční svátky byly v Rusku pochmurnější než obvykle. Lidi trápí vyšší ceny, nedostatek zboží, ale i nejistota a strach. Značný dopad na ruské občany mají i uvalené sankce.

Západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu sice nevedly k dramatickému ekonomickému kolapsu, jaký někteří předpovídali – ale i tak mají dalekosáhlé následky. Rusko je nyní zemí, proti které platí největší množství sankcí na světě. Nedostatek zboží, omezený přístup ke službám a další restrikce upravují každodenní život často překvapivými způsoby: od změněných receptů na sladkosti a pomalejší internet, až po uzavřená krematoria a nižší počet autobusů, napsal zpravodajský server The Moscow Times.


Pokračovat ve čtení