Uchazeči o Hrad chtějí kvalitní zdravotní péči pro všechny. Kdo je pro příplatky za nadstandard?

„Kvalita života v každé zemi se pozná podle toho, jak má běžný občan přístup mimo jiné ke zdravotní péči, takže žádné nadstandardy, žádné příplatky. Jestliže to šlo dosud, ať je to i do budoucna,“ sdělil  v superdebatě CNN Prima NEWS lékař Tomáš Zima.

A souhlasil s ním i senátor Marek Hilšer. „Jako bývalý lékař jasně říkám, že všichni musí mít stejný přístup ke zdravotnictví a ke stejné péči. Ve státním zdravotnictví by neměly vznikat rozdíly mezi lidmi,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Je třeba solidní standard

Striktní je i poslanec Jaroslav Bašta. „Jsem proti jakýmkoliv nadstandardům, zdravotní péče má být pro všechny a není možné, aby někdo měl nevýhodu a jiní výhodu,“ uvedl kandidát SPD.

Podle bývalého generála Petr Pavla je na tuto debatu ještě čas. „Nejdřív musí být solidní standard pro všechny, až ho potom budeme mít, můžeme uvažovat o nadstandardech. Myslím, že do té doby by to nemělo být na pořadu dne,“ podotkl.

„Určitě chceme zdravotní péči dostupnou pro všechny, to znamená, žádné zdravotnictví pro bohaté. Nechceme samozřejmě ani privatizaci,“ odpověděl bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V této otázce se shodl i s ekonomkou a bývalou rektorkou Danuší Nerudovou. „Kvalitní lékařská péče by měla být dostupná všem,“ uvedla.

Jiní naopak v tom, že by si lidé mohli za lepší péči připlácet, nevidí problém. „Zdravotní péče má být pro každého, bez dvojí kategorie, ale v případě, že lidé budou chtít nadstandard, tak ano,“ sdělil senátor Pavel Fischer. „Nemám nic proti tomu, aby si lidé mohli připlatit. Základ ale je, aby všichni měli nárok na stejně kvalitní péči a potřebnou péči,“ uvedl podnikatel Karel Diviš.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku listopadu řekl, že by chtěl vrátit možnost nadstandardní péče a zavést komerční připojištění. Žádný konkrétní návrh ale zatím nepadl.


Pokračovat ve čtení