Třetí přesný zásah. Nad USA sestřelili další létající objekt, jeho účel armáda nezná

„Objekt sestřelili piloti amerického letectva a Národní gardy,“ uvedla na Twitteru kongresmanka za stát Michigan Elissa Slotkinová. „Všechny nás zajímá, co to bylo za objekt a jaký je jeho účel,“ dodala. Američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity, odmítli uvést podrobnosti o vzhledu neznámého objektu, který byl v neděli sestřelen, uvedla agentura Reuters.

K TÉMATU: Některé případy UFO neumíme vysvětlit, přiznal Pentagon. Záhadné úkazy řešil i Kongres

Nedělní likvidaci létajícího objektu podle zdrojů agentur nařídil americký prezident Joe Biden. „Prezident Biden z preventivních důvodů a na doporučení vojenského velení nařídil neidentifikovaný objekt sestřelit,“ řekl podle agentury AFP nejmenovaný činitel. Pentagon uvedl, že objekt představoval hrozbu „kvůli svým potenciálním sledovacím schopnostem“ a že letěl v blízkosti citlivých amerických armádních lokalit.

Podle informací stanice CNN měl sestřelený objekt tvar osmiúhelníku, letěl ve výšce asi 6000 metrů nad zemí a chystal se přelétnout nad Huronským jezerem, když byl zneškodněn. Úřady ho poprvé zaregistrovaly v sobou večer nad Montanou, píše CNN.

Americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) před nedělním zásahem armády omezil provoz nad nedalekým Michiganským jezerem, krok zdůvodnil potřebou národní obrany. Omezení letového provozu pak oznámila na kanadské straně Velkých jezer také Ottawa. Podobná omezení nařídily úřady i před obdobnými zásahy armádního letectva v minulých dnech.

S čínským balonem zřejmě nesouvisí

Severoamerický vzdušný prostor v posledních dvou týdnech tak narušily už čtyři létající objekty. Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila na pokyn prezidenta Joea Bidena čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím.

Tento týden v pátek sestřelil americký stíhací letoun nad Aljaškou neidentifikovaný objekt a v sobotu kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by neidentifikované objekty sestřelené nad Aljaškou a Kanadou měly souvislost s čínským balonem sestřeleným dříve. Zdá se ale, že bezpečnostní činitelé zůstávají v pozoru, upozornila stanice CNN. Tiskové oddělení Rady Bílého domu pro národní bezpečnost podle agentury Reuters uvedlo, že dva sestřelené objekty nad Aljaškou a Yukonem vypadají jinak než zmíněný čínský balon a byly také mnohem menší.

Lídr demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer předtím v rozhovoru v televizi ABC řekl, že američtí činitelé se domnívají, že létající objekty sestřelené v minulých dnech nad Aljaškou a Kanadou byly balony. Také on zmínil, že byly menší než čínský balon z minulého týdne. Kanadský premiér uvedl, že týmy pátrají po válcovitém předmětu, aby ho mohly analyzovat a zjistit více o jeho účelu a původu.


Pokračovat ve čtení