Tragický omyl lékařů: Pětiletý Albert se stal obětí zákeřné infekce. Léčili mu chřipku

Když se pětiletý Jax Albert Jefferys rozstonal, rodiče ho okamžitě vzali k lékaři. Ten je začal ujišťovat, že chlapec trpí běžnou chřipkou, píše web Mirror. „Během čtyř dnů před jeho smrtí jsme třikrát vyhledali lékařskou pomoc a bylo nám řečeno, že má chřipku. Poté jsme postupovali podle doporučení lékařů a podávali mu v předepsané dávce lék na bázi paracetamolu,“ uvedla rodina.

Lék ovšem nezabíral. Chlapcův stav se nadále zhoršoval a rodiče ho nakonec odvezli do nemocnice. „Čtvrtý den se Jaxův stav zhoršil natolik, že jsme ho převezli do nemocnice a ve čtvrtek 1. prosince v deset hodin večer zemřel. Až po jeho smrti se potvrdilo, že příčinou skonu byl streptokok skupiny A. Chtěli bychom moc poděkovat celému nemocničnímu personálu, který pro Jaxovu záchranu udělal maximum,“ uvedli zdrcení rodiče malého chlapce.

Jax Albert Jefferys se stal již 16 dítětem do 15 let, které od září v Británii zemřelo na streptokokovou infekci. Úmrtí podle britských médií vzbudila velké obavy mezi rodiči malých dětí, britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ale sdělila, že nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o nějaký nový nebezpečnější kmen bakterie. Streptokok zpravidla způsobuje jen mírné obtíže, jako jsou bolesti v krku či vyrážka, je také původcem spály a spálové angíny.

Úmrtí dětí hlásí i Španělsko a Francie

„Ačkoli máme letos více případů, infekce sama není nijak nebezpečnější než v předchozích letech,“ uvedl Jim McManus, jeden z šéfů regionálních poboček britského veřejného zdravotního systému. Podle odborníků je pravděpodobné, že vyšší počet případů souvisí se sníženou imunitou dětí po pandemii covidu.

Případy úmrtí dětí na streptokokovou infekci oznámilo minulý týden také Španělsko, kde podle úřadu v madridském regionu zemřeli dva pacienti v říjnu a v prosinci. Vyšší počet případů nákazy hlásí rovněž Francie.


Pokračovat ve čtení