Tragická bilance sněhové bouře v USA. Extrémní arktické počasí nepřežilo minimálně 48 lidí

S nebezpečnými zimními podmínkami jsou spojována úmrtí od amerického severovýchodu až po Colorado. Deset mrtvých je hlášeno z Ohia, při nehodách ve státech Missouri, Kansas a Kentucky zahynulo šest motoristů, smrtelnou nehodu zaznamenali také ve Wisconsinu. Problémy v dopravě a výpadky proudu trápí i Kanadu, kde po sobotní nehodě autobusu na dálnici zahynuli čtyři lidé a 36 lidí bylo ošetřeno se zraněními.

Rozsah bouře je téměř bezprecedentní, neboť v USA zasáhla oblast táhnoucí se od Velkých jezer na hranicích s Kanadou po řeku Rio Grande podél hranice s Mexikem. Zhruba 60 procent americké populace čelilo nějakému druhu výstrahy před zimním počasím. Teploty prudce klesly pod normální hodnoty od Skalistých hor až po Apalačské pohoří.

Guvernérka New Yorku Kathy Hochulová, která z Buffala pochází, hovořila o nejhorší vánici, jakou město od jejího dětství zažilo. Agentura Reuters napsala, že sníh zavalil i sněžné pluhy. Město bylo ochromeno jen několik týdnů poté, co jej zasáhla krátká bouře s rekordní sněhovou nadílkou.

V celých USA bylo od pátku podle serveru FlightAware zrušeno přes 12 tisíc letů. Jen v neděli jich bylo 3 100, dalších skoro 10 tisíc se v době svátečních návštěv zpozdilo. Letiště v Buffalu má být podle místních úřadů uzavřeno až do úterního rána. Podle americké Národní meteorologické služby (NWS) bylo na letišti v neděli v 7:00 místního času 109 centimetrů sněhu.

Se začátkem nového týdne se čekalo dalších 30 až 60 centimetrů sněhu, píše agentura AFP, od úterka by však na severovýchodě USA měla zimní bouře pomalu polevovat. Například v Texasu, který o víkendu zažil nebývalé mrazy, se už v pondělí čekaly teploty okolo deseti stupňů Celsia a na konci týdne by maxima mohla být i okolo dvacítky.

Bouře přerušila dodávky elektřiny od státu Maine po Seattle, ale poruchy se daří průběžně opravovat. Podle serveru poweroutage.us bylo v neděli odpoledne bez proudu méně než 200 tisíc odběratelů, oproti vrcholu 1,7 milionu. V pondělí ráno zůstávalo bez proudu asi 60 tisíc domácností, převážně na východě země. V Kanadě bylo v neděli bez elektřiny přes 100 tisíc zákazníků, uvádí zpravodajská společnost CBC.


Pokračovat ve čtení