Tohle jsem nedělal ani s vrahy. Slovenská prokuratura odtajnila vzkazy Lučanského před smrtí

„Nevím, jak se to tu bude ubírat, ale baví se se mnou jako s teroristou, který zabil půl města. Stálé prohlídky, dokonce i s advokátem sedí a poslouchají. A to jsem nikdy nedělal ani já, když jsem byl s vrahy a jinými. Holt nová doba,“ psal Lučanský v jednom ze svých dopisů rodině, jehož znění nyní zveřejnila Krajská prokuratura ve slovenském Prešově.

„Zdravotně víš, jak na tom jsem. Komunikoval jsem s právníkem, tak ti to jistě řekl. Ale už je to OK,“ psal policejní exprezident v dopise manželce, přičemž dodal, že měl podstoupit operaci, při níž ho však kriminalisté měli i tak raději připoutat, přestože byl v narkóze.

Prokuratura uvedla, že z obsahu těchto listů nevyplývá, že by ve vazbě proti Lučanskému bylo použito fyzické násilí či psychické týrání. „Zároveň v listu neverbalizuje ani sebevražedné motivy a úmysly,“ stojí v anonymizovaném usnesení prokuratury.

Lučanský měl před smrtí jisté vážné zranění oka, přičemž z textu prokuratury vyplývá, že o ošetření policejní exprezident požádal až po setkání se svým obhájcem. Znalci posléze vyloučili, že by ke zranění oka došlo například úderem pěsti nebo že by měl oko „mimo oční jamku“.

Lučanský se měl oběsit 29. prosince 2020. Ještě v čase 16:30 byl kontrolován stráží a vše se zdálo v pořádku. Prokuratura uznala, že pracovníci vazby v ničem nepochybili.

Paradoxem ovšem je, že smrt Lučanského ve velkém už dva roky využívají někteří slovenští poslanci, zejména ti patřící do strany Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Jeho lidé pořádali různé pochody na památku policejního exprezidenta. Fico se zároveň nechal slyšet, že Lučanský byl „obětí zločinného režimu“ tehdejšího předsedy vlády a Ficova rivala Igora Matoviče.

Fico zároveň tvrdil, že Lučanský zemřel následkem „hrubého nátlaku“. „Chtěli ho zlomit, aby křivě vypovídal a udával, jak to dokázali u jiných kajícníků (spolupracující obvinění, pozn. red.). Ale zjevně ho neznali,“ komentoval před časem expremiér. Pro svá tvrzení o smrti Lučanského však neposkytl žádný důkaz.


Pokračovat ve čtení