Tetovaní vojáci už nevadí, rozhodla armáda. Slibuje si, že výrazně přibude nových rekrutů

„Hledáme uchazeče a uchazečky, kteří jsou talentovaní, motivovaní a můžou armádě něco přinést. A to jestli mají na předloktí vytetovaného draka nás v zásadě nezajímá,“ popsal vedoucí komunikace Armády ČR Ivo Zelinka. V minulosti podle něj bylo kvůli ozdobené kůži vyřazeno až deset procent uchazečů. Zdobení kůže je přitom podle vojáků i tatérů už zcela běžné. „V Praze do 30 let má tetování skoro každý,“ sdělil provozovatel tetovacího salónu Míla Bugtcher.

Volnější pravidla pro tetování platí od 3. února tohoto roku a týkají se už současných rekrutů. V pátek jich do náborového střediska přišlo osm. „Přemýšlel jsem o tetování, ale nevěděl jsem, jak to bude fungovat u armády,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS rekrut Martin. Z webových stránek armády tak brzy zmizí i nařízení k úpravě vojáka. „S tetováním, které mělo být, ale stále není odstraněné, raději do Vyškova nenastupuj! Tvá služba by totiž netrvala dlouho,“ uvádí se v nařízení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Těším se. Díky Pavlovi jsem začal jezdit na motorce, říká budoucí šéf vojenské kanceláře Hradu

Někteří vojáci schovávali ozdobenou kůži tejpovací páskou v tělové barvě, pod dlouhý rukáv nebo návlek. „Je příjemné, že k tomu armáda přihlédla, protože tetování vojáka nedělá. Jde o to, co umí a jaké má dovednosti,“ sdělila vedoucí rekrutačního střediska Marie Chodilová.

„Nevidím na tom nic špatného,“ sdělil jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Mně to vůbec nevadí,“ dodal další. „Ty s tetováním na viditelných místech bych asi nebral. Ten člověk nemá důvěru,“ uvedl naopak další.

V roce 2018 už pravidla pro tetování rozvolnila například vězeňská služba. Tehdy toho využil třeba Lukáš Sumerauer a od té doby si nechal udělat tři tetování. „Přišlo hodně mladých kluků, který mají potetované ruce. Z těch lidí, kteří nastupují, má většina na sobě nějaký obrázek,“ řekl Sumerauer.

Do roku 2030 by česká armáda měla mít 30 tisíc vojáků. O necelých 7 000 víc než teď. Podle vedení armády je volnost v tetování jednou z cest, jak nábor zrychlit. Zákaz samozřejmě nadále platí pro extremistické symboly. „Neexistuje seznam symbolů, které by byly zakázané. Vždycky když tam bude nějaká pochybnost, nastoupí expertní posudek,“ popsal Zelinka.


Pokračovat ve čtení