Teploty v týdnu vystoupají na deset stupňů, bude zataženo. Na horách může sněžit

Teploty v týdnu vystoupají na deset stupňů, bude zataženo. Na horách může sněžit; Zdroj foto: Shutterstock

V posledních týdnech se v Česku objevovala inverze, kdy je na horách jasno a teplo, zatímco v nižších polohách chladněji a zataženo. Třeba v sobotu se teploty na horách vyšplhaly až přes 18 stupňů. Dnes po obědě v Česku většinou vystoupily na devět až 13 stupňů. „Nejvýše pak v Rožnově pod Radhoštěm na 15,2 stupně, v Mořkově 14,9 stupně a ve Valašském Meziříčí na 14,8 stupně,“ uvedl Český hydrometeorologický úřad. Oblačnost a mlhy, které ráno pokrývaly většinu republiky, se postupně rozpouštěly.

V dalších dnech se mohou teploty dostat přes den až na deset stupňů, ale budou kolísat. V úterý bude čtyři až osm stupňů, na deset stupňů se oteplí při slunečním svitu. Ve středu bude šest až deset stupňů a ve čtvrtek pět až devět stupňů. V pátek by teploty neměly překročit sedm stupňů Celsia, stejně jako o víkendu.

Mrznout může zatím jen v noci. Teploty ale v nejbližších dnech klesnou přes noc maximálně na minus jeden stupeň. Až o víkendu by se mohlo více ochladit, a to v noci až na minus tři stupně.

Po celý týden bude většinou oblačno až zataženo. V nejbližších dnech se znovu objeví mlhy a mrholení, od čtvrtka může pršet. Na horách by mohlo od čtvrtka začít i sněžit, zprvu hlavně v polohách nad 1000 metrů nadmořské výšky.

Jako celek by nadcházející čtyři týdny měly být teplotně průměrné. Dlouhodobá průměrná teplota mezi 14. listopadem a 11. prosincem je přitom v Česku 2,3 stupně Celsia. „V posledním předpovědním týdnu od 5. do 11. prosince se očekávají i nadprůměrné teploty,“ uvedli meteorologové.

Český hydrometeorologický úřad nečeká výraznější výkyvy mezi jednotlivými týdny. Týdenní úhrn srážek se bude obvykle pohybovat od pěti do deseti milimetrů. O něco více srážek lze očekávat také v týdnu od 5. do 11. prosince. „Vzhledem k tomu, že jsou v tomto týdnu zároveň očekávané i nadprůměrné teploty, lze předpokládat, že srážky budou i na horách většinou dešťové,“ dodali meteorologové.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňují meteorologové. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.


Pokračovat ve čtení