Teploty klesnou hluboko pod nulu. Šumava hlásí −25 °C. Dočkáme se letos bílých Vánoc?

V úterý bude obloha jasná až polojasná, místy se může vyskytnout nízká oblačnost a ojediněle i mrznoucí mlhy. K večeru bude oblačnosti přibývat. Nejvyšší denní teploty dosáhnou na −5 až −1 °C, v 1 000 m a na horách k −9 °C. Vát bude slabý proměnlivý vítr do čtyř metrů za sekundu.

Nízké teploty očekávají meteorologové také ve středu. Nejnižší noční teploty klesnou na −6 až −10 °C, na severu a severovýchodě až k −12 °C. Přes den teploměry ukážou −5 až −1 °C. Vát bude slabý jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na jižní Moravě a na Vysočině 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s. Večer bude ale slábnout a změní se na západní. „Při mrznoucím dešti se bude na jihu území tvořit ledovka. Na Vysočině se budou postupně místy tvořit sněhové jazyky,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové ale předpokládají, že se postupně začne oteplovat. Zatímco se teploty nyní pohybují pod dlouhodobým průměrem, pro týden kolem Vánoc ČHMÚ předpovídá spíše průměrné teploty. Začátkem příštího týdne totiž začne od západu počasí na našem území postupně ovlivňovat hluboká tlaková níže nad Britskými ostrovy. Po její přední straně k nám začne proudit zejména ve vyšších vrstvách atmosféry teplý vzduch od jihozápadu. „Teploty kolem dlouhodobého normálu očekáváme i v posledním týdnu tohoto roku a také v týdnu na začátku roku 2023,“ uvádí ČHMÚ.

Průměrný by měl ke konci roku být také úhrn srážek. „Po srážkově nadprůměrném období z minulého týdne budou následovat dva týdny se srážkami – na rozhraní průměrných až nadprůměrných srážek. K poklesu srážkových úhrnů dojde na přelomu tohoto a příštího roku,“ předpovídají meteorologové.


Pokračovat ve čtení