Strašidelná prognóza umělé inteligence: Změna klimatu způsobí vymření čtvrtiny druhů zvířat

Počítačová modelace ukázala, že počet druhů obratlovců, kteří se nachází na různých místech světa, by se mohl do konce století snížit až o 27 procent. Na prognózu upozornily zahraniční weby včetně ABC.

Simulace provedená na jednom z nejvýkonnějších evropských superpočítačů zjistila, že vymření jednoho zvířete by mohlo způsobit vlnu dalších úmrtí. Země tak prý může do roku 2100 přijít o celé řady obratlovců.

Studie vědce Evropské komise Giovanniho Strany a profesora Flindersovy univerzity Coreyho Bradshawa byla v sobotu zveřejněna v časopise Science Advances. Do počítačového modelu byly vloženy předpovědi klimatických změn způsobených emisemi uhlíku a předpovědi změn ve využívání půdy.

Bradshaw uvedl, že z výzkumu jasně vyplývá, že politici se musí na snižování emisí uhlíku zaměřit jako na celek. „Zachování biologické rozmanitosti a zmírnění klimatických změn jdou skutečně ruku v ruce,“ podotkl.

Studie se nezabývala hmyzem ani rostlinami. „Pokud zachráníme více druhů, budeme mít větší možnosti při snižování klimatických změn v průběhu příštího století nebo později,“ dodal s tím, že musíme být realističtí v tom, co naznačují „naše trajektorie“.


Pokračovat ve čtení