Šla jsem na internet a zděsila se. Maminka o RS viru netušila, dokud se syn nenakazil

Před Vánoci by raději trávili čas doma než v nemocnici. Dvouměsíční Vincent se nakazil nejspíš od malé sestry, která chodí do školky. „Začaly teploty, začal kašel a postupně se to zhoršovalo. Takže jsme jeli na pohotovost a tam už si nás nechali,“ popisovala pro CNN Prima NEWS Kristýna Čebišová, matka jednoho z hospitalizovaných dětí.

V Nemocnici v Havlíčkově Brodě jsou už od neděle. O RS viru se dozvěděla matka kojence až tam. „První, co jsem udělala, bylo, že jsem šla na internet a zděsila jsem se. Paní primářka mě pak trošku uklidňovala,“ pokračovala.

Postup choroby popsala šéfka dětského oddělení tamní nemocnice Magdalena Chvílová Weberová. „Začne rýma, poté výraznější dušnost, která se může zhoršovat, jak ten virus vstoupí úplně do těch nejmenších dýchacích cest, které začne ucpávat hlenem,“ vysvětlovala.

Takto to na dětském oddělení v Havlíčkově Brodě funguje už minimálně deset dní. Jen co malé pacienty lékaři propustí, volná lůžka obsazují další děti. „Aktuálně máme kapacitní problémy jen právě na dětském oddělení,“ komentovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Problémy hlásí Moravskoslezský i Karlovarský kraj

V karvinské rájecké nemocnici hospitalizovali v listopadu více než 170 dětí. Kapacita dětského oddělení je více než dva týdny naprosto plná. „Denně máme pět nebo šest příjmů. Kdyby jich bylo více, nedokázali bychom to kapacitně zvládnout. V tuto chvíli lékaři dělají všechno, aby děti byly co nejdříve stabilizované,“ uvedla mluvčí zařízení Věra Murínová.

Vlna respiračních onemocnění zasáhla i Karlovarský kraj. Například dětské oddělení sokolovské nemocnice už je plné a malí pacienti začínají ve velkém přicházet i do té karlovarské. „Zátěž je nejen na lůžkovém oddělení, ale týká se to i naší ambulantní části. Pochopitelně vnímáme i větší nárůst a zátěž v rámci pohotovostní služby,“ uzavřela mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová.

Výjimkou není ani to, že malí pacienti skončí na kyslíkové terapii. Zdravotníci se už připravují na náročné svátky.


Pokračovat ve čtení