Šílený útok studenta: Mária ho nenechala opisovat, tak ji uškrtil. Soud mu udělil 14 let

Volodymyr se k smrtelnému útoku přiznal a s vyšetřovateli spolupracoval. Soud k tomu při stanovení trestu přihlédl, stejně jako k jeho psychickému stavu, a udělili mu 14,5 roku odnětí svobody. Informoval o tom web Nový Čas.

Prokuratura byla se středečním rozhodnutím soudu spokojená. „Byla uznána vina a uložen trest v plném rozsahu tak, jak krajská prokuratura navrhovala,“ uvedla. Podle soudu bylo jednoznačně prokázáno, že skutek byl spáchán ve stavu snížené příčetnosti. Volodymyr dostal také tříletý ochranný dohled a povinnost nahradit škodu. Trest si má odpykat ve věznici s nejvyšší ostrahou. „Je mi to strašně líto,“ řekl ke svému jednání obviněný.

Vše začalo nevydařenou zkouškou ve škole. Volodymyra mělo rozčílit, že jeho kamarádka a krajanka Mária test zvládla, ale nenechala ho opisovat. Proto ji kontaktovat a chtěl si s ní situaci vyjasnit. „Poškozená mu prý neodepisovala. Když ji kontaktoval, jeho zprávy si nevšímala,“ píše se v soudním usnesení. Poté se měl vydal za svou kamarádkou na internát. Kamery ho zachytily, jak vchází do budovy krátce před 12. hodinou.

Na pokoji poté údajně došlo k hádce, při které Volodymyr začal Márii škrtit. „Nejdříve na posteli. Když ji pustil, začala křičet, co dělá, že ji zabije. Bránila se a poškrábala ho na krku, načež ji obviněný položil na zem a začal ji oběma rukama škrtit asi minutu až dvě, dokud se nepřestala bránit a nic neříkala. Pustil ji, až když nejevila známky života,“ píše se v soudním spise.

Na policii přišel sám

Poté měl mrtvé kamarádce sundat ponožky a přikrýt ji dekou. „Není vyloučené, že se už v tu chvíli uvolnila negativní emoce a překlopil se opět do stavu převažujících pozitivních emocí. To je, jako když vám zemře příbuzný a vy ho z úcty přikryjete dekou,“ vysvětlil soudní znalec Dušan Kešický. Podle spisu se měl k hrůznému činu přiznat matce, která ho přesvědčovala o nutnosti zamlčení. Mimo jiné i z důvodu, že je občanem Ukrajiny.

Tíha viny mu však nedala spát a po pár dnech se přišel policii přiznat. Příslušníkům zákona mimo jiné tvrdil, že trpí psychickou poruchou a opakovaně se léčil po smrti otce na psychiatrii. Léky údajně přestal brát asi měsíc před činem, a to i přes varování lékařky. Podle svých slov se po vysazení medikamentů nedokázal ovládat a samotný čin mu „diktovala jeho hlava“.


Pokračovat ve čtení