Síkela: Doba temna se nekoná. Transformace ekonomiky a energetiky ale musí pokračovat

„Za pár měsíců nastane doba ledová, doba temna či středověk. Evropská města se ponoří do tmy a do mrazu. Tak vypadaly předpovědi ruské propagandy na jaře loňského roku, které doplňovali někteří opoziční politici a pseudoodborníci. Doba temna se však nekoná a nic takového nehrozí,“ uvedl Síkela v úvodu své tiskové konference.

Kritických momentů bylo podle něj během roku několik. „Další katastrofické předpovědi se objevily v létě, kdy začaly ceny elektřiny a plynu kulminovat na velmi vysokých hodnotách. Od konce léta se podařilo situaci uklidňovat. Dnes jsou některé ceny dokonce na předválečné úrovni. Pomohla nám v tom celá řada faktorů, jakože v Severním moři fouká, přispělo také relativně teplé počasí,“ sdělil.

„Nejdůležitějším faktorem byla evropská spolupráce, na které mělo lví podíl české předsednictví. Vysloužilo si pojmenování energetické. V oblasti energetiky jsme rad měli osm. Evropa se pod naším vedením naučila v řádu dnů a týdnů přijímat opatření, na kterých by jinak hledala shodu několik měsíců a možná i let. Schválili jsme například možnost zastropovat ceny energií pro malé a střední podniky,“ doplnil.

Je však podle něj nutné nadále prohlubovat evropskou spolupráci, a to i v rámci energetické transformace. „Naše úsilí nám umožnilo nacházet řešení přijatelná pro všechny. Podařilo se nám posílát soudržnost. Vzájemná spolupráce nás bude do budoucna jen posilovat. Tím to ale nekončí. Práce na transformaci české ekonomiky a energetiky musí pokračovat,“ sdělil ministr Síkela.


Pokračovat ve čtení