Se Zemanem se shodnu ohledně Ruska a Izraele, řekl Fiala. Zbytek vlády prezidenta potopil

Zeman ve větší části pondělního projevu bilancoval nad svou politickou kariérou. Fiala zmínil, že vánoční poselství tak bylo do značné míry jeho vlastním ohlédnutím. „Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například to, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií jsou největší výzvou, se kterou se musíme v současné době vypořádat,“ uvedl premiér. Ocenil také Zemanovu dlouholetou podporu Izraele.

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana se Zeman pokusil relativizovat svou dlouhodobou proruskou ekonomickou a politickou orientaci. „Poznámkou o ‚zeleném fanatismu‘ dokázal, že je skutečně mužem minulosti, a správně podotkl, že vláda bude muset hledat nové zdroje daňových příjmů. Věřím, že jeho projev je koncem jedné éry – a začátkem nové, lepší,“ sdělil ministr vnitra.

Šéfku Sněmovny a koaliční TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou projev nepřekvapil. „Ač své vánoční vystoupení nazýval vždy ‚poselstvím‘, ani tentokrát v něm lidem nepopřál. Mluvil většinu času jen o sobě samém,“ komentovala Pekarová Adamová, která věří, že příštího prezidenta budou zajímat spoluobčané mnohem víc. „A že se dočkáme i hlubších myšlenek než jen hanění snah o vypořádání se s klimatickou změnou,“ podotkla.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) pozitivně vnímá prezidentovu explicitní podporu Ukrajině. „Již výrazně hůře vnímám zpětné hodnocení jeho vztahu k Ruské federaci jako ekonomickou diplomacii,“ zhodnotil pondělní proslov. Kritizoval také Zemanův postoj k ekologii.

„Je smutné, že deficity, které dlouhodobá politika Česka ve vztahu ke klimatu, ovzduší a naší přírodě vykazovala, jsou nyní pět minut po dvanácté dávána za vinu zelené politice, místo aby se na férovku přiznalo, že jsme zaspali,“ napsal Bartoš. Podle něj dále do vánočního poselství nepatří urážky kritiků či politiků.

Smířlivý projev, zhodnotil Havlíček

Okamura označil za pochopitelné, že poslední desáté poselství obsahovalo bilancování Zemanovy dlouhé politické kariéry. „Co však pro mne pochopitelné není, je skutečnost, že zcela opomněl zmínit totální selhání stávající Fialovy vlády, které vede k bezprecedentnímu zdražování základních životních potřeb a uvrhuje miliony českých spoluobčanů do neřešitelných ekonomických problémů a chudoby,“ zlobil se Okamura.

Havlíček hodnotí projev jako nejvíce nadstranický ze všech Zemanových prezidentských projevů. „Věcně a podle mě správně zrekapituloval tři hlavní problémy dneška a jejich příčiny, aniž by napadal vládu či popichoval opozici. Drobným šťouchancem v závěru připomenul, že je to stále Miloš Zeman, ale byl to celkově i s ohledem na shrnutí jeho politického života smířlivý projev,“ podělil se o názor místopředseda hnutí ANO. Havlíček ocenil, že se zlepšil Zemanův fyzický stav.


Pokračovat ve čtení