Rus odmítl bojovat bez výcviku. Hrozili mu pohřbením zaživa, spouštěli ho do kanálu

Rus odmítl bojovat bez výcviku. Hrozili mu pohřbením zaživa, spouštěli ho do kanálu; Zdroj foto: Reuters

O příběhu pětadvacetiletého Romana Martynova z Brjanské oblasti informoval na sociálních sítích ruský ochránce lidských práv Pavel Čikov.

Martynov byl podle Čikova povolán do armády 24. září a už 1. října, tedy za týden, se ocitl v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Následující den odmítl bojovat, kvůli čemuž skončil ve „sklepě pro odmítače“, tedy provizorním vězení. Poté, co se v médiích objevilo video, které údajně zachycuje podmínky v podobné kobce pro ruské vojáky odmítající bojovat, Martynova obvinili, že byl v kontaktu s novináři a začali ho mučit.

Jeden člověk ho údajně bil ve vojenských rukavicích do hlavy a do trupu. Potom ho údajně donutili stoupnout si čelem ke zdi, zatímco někdo za jeho zády střílel do vzduchu ze samopalu. Se zavázanýma očima a svázanýma rukama ho spouštěli do šachty kanalizace, tvrdí také podle Čikova voják.

„Šachta byla úzká a bez vody, hluboká asi 1,5 metru. Nedali mi možnost postavit se, seděl jsem na dně na bobku. Ozbrojení lidé mi pak řekli, že mě zakopou zaživa, pokud neřeknu pravdu. Aby dodali výhrůžkám na věrohodnosti, začali přímo do šachty shazovat hlínu,“ popsal Martynov.

Vojáka nakonec podle Čikova v půlce listopadu zdravotní komise dočasně zprostila od povinností vojenské služby. Minulý týden se Martynovi podařilo dostat do Moskvy, kde se obrátil na právníka a podal trestní oznámení.

Mobilizovaní vojáci si často na sociláních sítích stěžují na to, že mají špatné vybavení, například staré helmy a zbraně nebo špatné ochranné vesty. Většina z nich jde na frontovou linii na východě Ukrajiny bez výcviku.

Video: Naši kluci jsou skoro nazí. Ruský velitel promluvil o mobilizovaných vojácích


Pokračovat ve čtení