Putinova tajemná žena. Silvestrovský projev rozvířil spekulace o vojačce z videa

Putinova tajemná žena. Silvestrovský projev rozvířil spekulace o vojačce z videa; Zdroj foto: Reuters

Putin pronesl projev výjimečně nikoliv v Kremlu, ale mezi vojáky, kterým udělil vyznamenání. Jednou z nich byla kapitánka lékařské služby Anna Sergejevna Fedorenková, která stála po prezidentově pravém boku.

Po odvysílání projevu lidé na sociálních sítích okamžitě začali spekulovat, že žena vypadá povědomě, jako někdo, kdo se vedle Putina objevil už dříve. „Vojačka, námořnice, zbožná křesťanka. Cesty Boží jsou nevyzpytatelné,“ napsal v sobotu na sociální síti Twitter běloruský novinář sídlící v Londýně Tadeusz Giczan. Ve svém příspěvku sdílel tři fotografie z různých událostí od roku 2016. Na všech se objevuje v různých rolích blondýna, která si je nápadně podobná. Informaci nicméně nelze ověřit.

Ukrajinský server Fokus s odkazem na běloruský mediální projekt NEXTA napsal, že se žena poprvé objevila v blízkosti ruského prezidenta na záběrech ze září 2016, kde se Putin a bývalý prezident Dmitrij Medveděv setkali s ruskými rybáři na jezeře Ilmen v Novgorodské oblasti. Na snímku je oblečená do rybářské uniformy.

Dříve v témže roce, na akci konané na počest vypuštění ponorky Veliky Novgorod, byla představena jako Larisa Serguchinová. Tehdy média uvedla, že je zástupkyní ředitele novgorodské společnosti Evrokhimservis.

Další snímek s ženou pochází z velikonoční mše v roce 2017, kde za prezidentem stojí titíž rybáři. Téhož roku se pak objevila další fotografie s podobnou ženou, která ale tentokrát prodávala Putinovi zmrzlinu na Mezinárodním leteckém a vesmírném salonu. Ve vysílání ruského kanálu NTV žena tvrdila, že se jmenuje Jekatěrina Safonovová. 

„To je fascinující. Kdo to je? Osobní strážkyně? Herečka? Na obou fotografiích vpravo je i několik dalších tváří,“ napsala v reakci na Giczanův příspěvek na sociální síti Twitter korespondentka americké stanice CNN Clarissa Wardová. Poukázala i na další lidi, kteří se po Putinovu boku objevují minimálně na dvou fotografiích.

Snímky, jejichž aktéři a aktérka jsou velmi podobní, rozvířily spekulace. Reagovali na ně i bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zahorodňuk nebo korespondent ukrajinského webu Kyiv Post Jason Jay Smart. „Dalo se to čekat: v Putinovu silvestrovském projevu nevystupovali skuteční vojáci, ale herci. Tato blondýna figuruje i v jeho velikonočním projevu. Je falešná jako hodnota rublu,“ napsal novinář.

Ukrajinské médium Fokus již dříve napsalo, že Kreml vydal manuál obsahující „doporučení“, kterými by se měla řídit ruská média při bilancování na konci roku. Jedním z nich bylo zdůrazňovat, že Vladimir Putin učinil rozpoutáním války na Ukrajině správné rozhodnutí.

Putinův sobotní projev se vysílal po více než deseti měsících od začátku války na Ukrajině. Ruský prezident v něm označil konflikt za „svatou povinnost vůči předkům a potomkům“ a nazval ho bojem za ruskou suverenitu. „Vždy jsme věděli – a dnes jsme se o tom opět přesvědčili -, že suverénní, nezávislá, bezpečná budoucnost Ruska závisí jen na nás, na naší síle a vůli,“ dodal Putin.

Video: „Snad Evropané vyslyší hlas rozumu.“ Putin vyrazil na návštěvu za Lukašenkem (19. 12. 2022)


Pokračovat ve čtení