Putin zůstal sám. Lukašenko je pragmatičtější a chytřejší než on, shodují se experti

„Prezident Alexandr Lukašenko se nenechal zviklat. Jeho křečovité vtípky jsou jen zástěrkou toho, že se skutečně nenechá donutit k tomu, aby se hlouběji se svou armádou zapojil do bojů na Ukrajině. Jde o jednoznačnou ukázku toho, že Rusové jsou v boji osamoceni. Lukašenko se mi zdá v tomto ohledu mnohem chytřejší než Putin,“ sdělil Jiří Vojáček ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podobně na danou věc nahlíží i Vladimír Baar: „Alexandr Lukašenko je pragmatičtější než Vladimír Putin. Uvědomuje si totiž, že by neměl žádné výhody z toho, kdyby se jeho vojáci do bojů na Ukrajině zapojili. Naopak by to mohlo mít pro Bělorusko velmi negativní důsledky, až válka skončí. Myslím, že se Lukašenko do žádného takového ‚dobrodružství‘ nepustí. Rusko skutečně zůstalo samo. Putin sice navštívil i Uzbekistán, Kazachstán či Arménii. Všude ho ale přivítali velmi chladně.“

O tom, že Putinova pondělní návštěva Běloruska nevyšla podle představ, spekuluje i americký Institut pro studium války (ISW). Podle něj se ruskému prezidentovi zřejmě opět nepodařilo přesvědčit svůj běloruský protějšek, aby se připojil k ruskému válečnému tažení na Ukrajině. Přitom mělo nejspíš jít o hlavní důvod Putinovy cesty do Běloruska.

Podívejte se na celý rozhovor s Jiřím Vojáčkem a Vladimírem Baarem:


Pokračovat ve čtení