Putin se s válkou na Ukrajině přepočítal, tvrdí Scholz. Popsal obrovskou chybu vládce Kremlu

„Putin se fundamentálně zmýlil, když věřil, že Ukrajinu dobyde za pár dní. Země se už deset měsíců brání,“ řekl Scholz. Putinovou obrovskou chybou bylo podle kancléře i to, že spoléhal na nejednotu Západu. „Věřil, že může evropskou solidaritu rozpustit utažením plynového kohoutu,“ uvedl.

Místo rychlého pádu Ukrajiny a slabého Západu je to nyní Putin, kdo čelí statečnosti Ukrajinců a živoucí solidaritě Evropy. „A to je skutečná historie roku 2022,“ řekl kancléř.

Hrozivá taktika spálené země

Scholz opětovně odsoudil taktiku ruských vojsk, která na Ukrajině ničí civilní energetickou infrastrukturu. „Je to hrozivá taktika spálené země,“ uvedl a dodal, že Putinovi se ani tak zvítězit nepodaří. „Podpoříme Ukrajinu vším, čím potřebuje, aby mohla vzdorovat,“ řekl. Jako pomoc pro Kyjev zmínil zbraně včetně dělostřeleckých a protileteckých systémů, generátory a také peníze. „Evropská unie v roce 2023 poskytne 18 miliard eur (437 miliard korun),“ řekl o společné půjčce, na kterou se unie v pondělí dohodla.

Kancléř o německé podpoře opakovaně ujistil i východní spojence v NATO. „Budeme bránit každý metr čtvereční spojeneckého území,“ řekl. Uvedl také, že Německo v reakci na válku zahájilo rozsáhlou modernizaci armády, která získala na zbrojení zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,4 bilionu korun). Připomenul i záměr koupit pro německé letectvo 35 amerických stíhaček F-35, které mohou nést jaderné bomby. Ty Německo v arzenálu nemá, ale v rámci závazků Severoatlantické aliance slíbilo provozovat letouny, které tyto zbraně mohou nést.

Nikdo netrpí tak jako Ukrajinci

Podle Scholze Německo s Evropou ukázaly neuvěřitelné tempo v posílení energetické nezávislosti. Jako příklad uvedl rychlé budování terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG). První z nich Německo otevře v sobotu ve Wilhelmshavenu, další budou následovat. „V červenci se začalo stavět a již tento týden ve Wilhelmshavenu zakotví první loď s LNG,“ řekl. Do Wilhelmshavenu nyní míří plovoucí terminál na opětovné zplynování LNG, který také na své palubě přepravuje 170 tisíc kubických metrů LNG.

V závěru projevu Scholz ujistil, že Německo nenechá v současné krizi vyvolané ruskou invazí nikoho bez pomoci. „Nikdo netrpí tak jako Ukrajinci. Stojíme pevně na jejich straně. Ale i Němce a naše spojence ruská agrese postavila před velké výzvy, které přijímáme a zvládneme. Ti, kteří nevěřili, že to zvládneme, se hluboce mýlili,“ řekl. „Jsme v tom společně a nikoho nenecháme samotného,“ dodal.


Pokračovat ve čtení