Putin přednese důležité oznámení, tvrdí Kreml. Chce představit i plán armády na další rok

Ruská státní televize informovala, že Putin chystá přednést „důležitý projev“. Mělo by k tomu dojít pravděpodobně už ve středu během jednání na ministerstvu obrany. K setkání se podle ruských médií připojí asi 15 tisíc velitelů a armádních činitelů. Putin zhodnotí aktuální situaci a poskytne výhled na další rok. „Zasedání, které se bude konat v Národním centru řízení obrany, zanalyzuje výsledky ruských ozbrojených sil v roce 2022 a stanoví cíle pro rok 2023,“ uvedl Kreml.

Ministr Šojgu by měl poskytnout informace o průběhu invaze na Ukrajinu a stavu zbraní.

Putin již v úterý přiznal problémy na okupovaném území Ukrajiny, které Rusko jednostranně prohlásilo za vlastní. „Situace v Luhanské a Doněcké lidové republice, stejně jako v Chersonské a Záporožské oblasti je skutečně složitá,“ uvedl a bezpečnostním službám na Ukrajině slíbil, že jim poskytne nové vybavení, zbraně a „zkušený personál“.

Ruský prezident v projevu varoval před hrozbami, které mohou údajně ohrozit ústavní pořádek ve státě. Šéf Kremlu proto zaúkoloval tajné služby, aby pomohly předejít případným „problémům“. Informovala o tom agentura Reuters.

Reakce na narušení hranic

Hlavním cílem operace má být identifikace „zrádců, špehů a sabotérů“ na území Ruska a rovněž snaha zabránit hrozbám ze zahraničí. Za tímto účelem mají tajné služby dohlížet na občany v Rusku, spolu s tím zřejmě zesílí kontroly na hranicích.

„Nynější rychle se měnící globální situace a vznik nových hrozeb a výzev vytvářejí velký tlak na celý systém ruských bezpečnostních agentur,“ uvedl Putin podle televize RT. Mimoto varoval, že na jakékoli narušení hranic bude Rusko okamžitě reagovat. „Veškeré pokusy o narušení hranice musí být zmařeny rychle a účinně, a to s využitím všech dostupných prostředků včetně mobilních akčních jednotek a speciálních sil,“ dodal.


Pokračovat ve čtení