Prezidentská anketa s Pavlem: Zveřejním zprávu o svém zdraví, nemocný nejsem

1. Zveřejníte před volbami zprávu o svém zdraví a jak podrobná by případně byla?

Zveřejním. Myslím si, že veřejnost po té zkušenosti, kterou má z poslední doby, je zvědavá na to, zda prezident bude schopen plnohodnotně vykonávat svůj úřad. Myslím si, že veřejnost na to má právo. Nemusí to být kompletní zdravotní dokumentace, protože asi je každému jedno, zda mám o jednu plombu víc nebo míň. Každopádně takovou souhrnnou zprávu, která bude svědectvím o mé schopnosti vykonávat úřad, chci zveřejnit ještě do prvního kola. Cítím se zdravý, neberu žádné léky, nemám žádné onemocnění, o kterém bych věděl. Jsem docela zvědavý na tu komplexní prohlídku, co mi z toho vyleze.

2. Vyhlásil byste amnestii a v jakých případech byste uděloval milosti? Viděli jsme například milost, kterou udělil prezident Zeman polskému manželskému páru, který byl odsouzen k trestu 8 let vězení za „šamanské“ rituály, při nichž se užíval nápoj z psychotropní rostliny ayahuasca. Soud to ale má za podrývání justice…

Já s tím souhlasím. Kromě toho, že prezident může udělit milost, tak může snížit trest. Myslím si, že v tomto případě nebylo pochyb o tom, že k porušení zákona došlo. Trest 8 let se mi ale zdál nepřiměřený. Pokud jde o amnestii, tak v těch plošných moc smysl nevidím, ale v těch individuálních případech, kdy se budeme bavit o justičních omylech nebo humanitárních důvodech, tak bych to viděl jako dobrou pojistku. Rozhodně by ale nemělo docházet k tomu, že bude zneužívána k politickým účelům, jako tomu bylo v případě Miloše Baláka.

3. Dal byste státní vyznamenání bratrům Mašínům?

Na jedné straně vůbec nezpochybňuji zásluhy bratrů Mašínů, především jejich otce, na odboji. A z toho důvodu naprosto souhlasím s tím, že jim ministerstvo obrany vydalo statut účastníků odboje, stejně jako, že dostali plaketu předsedy vlády. Pokud ale jde o státní vyznamenání, tak já jako bývalý voják bych měl problém s jednou věcí, a to by bylo zabití toho spoutaného a omámeného policejního strážmistra. To prostě nedokážu překousnout. Rozumím ztrátám v boji, ale nerozumím zabití člověka, který nepředstavuje bezprostřední hrozbu a navíc je spoutaný a omámený.

4. Udělil byste státní vyznamenání prezidentu Zemanovi?

Myslím si, že v době prvního mandátu by bylo pár důvodů, proč ano, ale za dobu druhého mandátu si myslím, že prezident Zeman udělal pro Českou republiku více špatného než dobrého, tak bych se spíš klonil k tomu, že ne. Udělal nám poměrně špatné renomé se svými nekritickými reakcemi vůči Rusku a Číně, svým dlouhodobým prohlašováním, že Rusko pro nás není hrozbou.

5. Jmenoval byste trestně stíhaného premiéra?

Pokud by byla sebemenší možnost, tak bych dělal vše pro to, aby k tomu nemuselo dojít. Na druhou stranu jsem člověk, který zdůrazňuje respekt k Ústavě, pravidlům – a k nim patří to, že v demokracii rozhoduje většina. Pokud by si většina občanů zvolila trestně stíhaného člověka a ten člověk měl reálnou šanci postavit vládu s podporou Sněmovny, pak by prezident neměl jít proti vůli občanů ani porušovat Ústavu.

6. Podepsal byste zákon umožňující adopci dětí stejnopohlavními páry?

Podepsal. A sice z toho důvodu, že bych měl na paměti zájem dětí. Myslím si, že čím více dětí bude moci být umístěno do rodin, kde se jim dostane nejen materiální péče, ale také lásky, a nebudou muset vyrůstat v dětských domovech, tím lépe.

7. Domníváte se, že existují dvě, nebo více pohlaví?

Já se na to budu dívat z hlediska faktů, protože to mi je nejbližší. Pokud vím, tak věda zatím rozlišuje dvě sady chromozomů. A podle toho, který převažuje, tak máme ženské nebo mužské pohlaví. Druhou otázkou je, jak se kdo cítí. Na to bychom možná měli brát ohled, ale z hlediska vědy existují skutečně dvě pohlaví.

8. Byl byste pro zavedení eutanázie?

Já bych pro zavedení eutanazie byl. Mám pro to ryze osobní důvody. Ze zkušeností se svými rodiči, a to především se svou maminkou, která měla agresivní formu rakoviny slinivky. Byl jsem s ní poslední dny a hodiny, tak vím, že to vůbec nebylo pěkné. Proto bych si býval přál, aby měla možnost o sobě rozhodnout ještě v době, kdy tu možnost měla. Jako člověk, který se cítí být svobodným a svéprávným, tak bych si to chtěl zachovat i v tom, abych si mohl rozhodnout, v jaký okamžik chci důstojně odejít z tohoto světa.

9. Mělo by Česko zavést euro a kdy?

Já jsem pro zavedení eura. Myslím si, že by bylo dobré, kdybychom to udělali v co nejkratším termínu. Ne nutně si stanovovat datum, ale učinit rozhodnutí a na to navázat přípravné kroky. Jinak nás realita může předběhnout. Debata o euru u nás je založena více na emocích než na racionálních argumentech. Bylo by dobré, kdyby vláda našla odvahu, vysvětlila lidem pro a proti a podnikla kroky, abychom na euro mohli přejít. Nejsrozumitelnějším příkladem pro nás je Slovensko, kde byla poměrně vzrušená debata. Slováci ten krok udělali a nemyslím si, že by toho dnes litovali. Přes ty počáteční problémy se dostali velice rychle a dnes netrpí přemrštěnou inflací ani neřeší žádné zásadnější problémy.

10. Necháte na Hradě vlajku Evropské unie (EU), patří tam i vlajka NATO?

Vlajka EU určitě ano, vlajka NATO si myslím, že je vhodné ji vyvěsit při výročích ať už vstupu do NATO, nebo založení aliance.

11. Prezidentský plat bude od ledna 341 200 korun. Jak byste s ním naložil?

Já jsem i v době, kdy jsem měl plat nižší, ale přesto nad průměrem, podporoval individuálně různé dobročinné projekty a takovýto plat by mi samozřejmě pomohl jich podpořit víc. Orientoval bych se na to, že bych podporoval různé nadace i fondy, ale i individuální případy, o kterých se často dozvídáme například z televize.

12. Kdo by byl váš kancléř, šéf zahraničního odboru a mluvčí? Mohl by kancléřem být například člen vašeho týmu Petr Kolář? A co Jiří Ovčáček?

Chápu, že to veřejnost a média zajímá, především po té desetileté zkušenosti, ale zveřejnit jména předtím, než člověk ví, zda někam postoupí, není moc citlivé. Hlavně pro ty lidi, kteří o něčem takovém uvažují. Jsem ve fázi, kdy se domlouváme na tom posledním, a předpokládám, že se to povede oznámit ještě do svátků. Petr Kolář je člověk, který je mimořádně citlivý na svoji nezávislost, a dovedu si velmi těžko představit, že by se nechal zaměstnat. Budu moc rád, když zůstane v mém týmu, ale na pozici kancléře ani šéfa zahraničního odboru s ním nepočítám. Jiří Ovčáček, jak jsem se dočetl, má namířeno do Biskupské konference, takže bych ho zřejmě nepřetáhl (smích).


Pokračovat ve čtení