Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Předčasné volby na Slovensku chce co nejdřív

Dosluhující vláda přijde o možnost rozhodovat například o zásadních opatřeních k zajištění hospodářské a sociální politiky země či zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky. Souhlas hlavy státu bude nezbytný k rozhodnutí vlády v záležitostech, u nichž kabinetu kompetence nepřiznává přímo ústava, ale zákony, a také při jmenování nebo odvolávání některých vysokých úředníků.

Kabinet s omezenými pravomocemi Slovensko už mělo poté, co v roce 2011 padla vláda premiérky Ivety Radičové. Politici tehdy s nadsázkou říkali, že vláda už „může jen topit a svítit“.

„Chci vás požádat, abyste nejen vy, pane premiére, ale i další političtí reprezentanti udělali potřebné kroky k tomu, aby Národní rada nejpozději do konce ledna učinila všechna potřebná rozhodnutí směřující k předčasným parlamentním volbám. Považuji za potřebné, aby se předčasné parlamentní volby realizovaly ještě v prvním pololetí příštího roku,“ řekla Čaputová. Zdůvodnila to tím, že Hegerova vláda má jen omezené kompetence a že bude potřeba připravovat státní rozpočet na další rok.

Prezidentka řekla, že pro případ nedohody politiků na nových volbách přistoupí k dalším krokům v souladu s ústavou. Hlava státu by například mohla jmenovat nový kabinet.

K vypsání nových voleb už vybídla část opozice, ale i šéf vládního hnutí a předseda parlamentu Boris Kollár. Před rozhodnutím sněmovny o zkrácení nynějšího volebního období by bylo potřeba doplnit ústavu o pravidla pro vypsání nových voleb. Příslušný návrh na změnu ústavy, jehož schválení v parlamentu si vyžaduje souhlas alespoň tří pětin ze všech 150 poslanců, je na programu stávající schůze Národní rady.

Žebříčkům popularity na Slovensku vévodí strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) bývalého premiéra Petera Pellegriho a Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jež nejsou součástí nynější vládní koalice. Hlas-SD vznikl předloni poté, co Pellegrini odešel ze Směru-SD. Preference Hlasu-SD podle prosincového průzkumu agentury AKO dosáhly 20,2 procenta, Směru-SD 16,1 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů.


Pokračovat ve čtení