Pražská MHD má po 30 letech nový hlas. Herec Vondráček musel řešit několik zapeklitostí

Od pondělka mohou cestující v tramvajích v Praze slyšet hlas herce a dabéra Jana Vondráčka, který nahradil Dagmar Hazdrovou. „Paní Hazdrová byla hlasem pražské integrované dopravy, to znamená autobusů a tramvají, minimálně více než 26, možná necelých 30 let,“ připomněl tiskový mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík.

Vondráčka si vybrali sami cestující, kteří pro něj hlasovali v anketě. Ve finále ho podpořilo 124 tisíc hlasujících. „Vytipovali jsme několik potenciálních adeptů. Aby to byly příjemné hlasy, aby to bylo dostatečně slyšitelné, rázné, s dobrou artikulací, intonací a podobně,“ popsal Šabík. „Musím být takový bez emocí, pevný, rovný a jasný,“ uvedl k nové výzvě Vondráček.

„Je to příjemný hlas,“ zhodnotil jeden z dotázaných v anketě CNN Prima NEWS. „Jo, je mi sympatický,“ dodala další cestující. „Nevšiml jsem si toho. Člověk je kolikrát tak zamyšlený, že si nevšimne,“ sdělil další dotazovaný.

Pro zkušeného herce a dabéra to byla nová zkušenost a jak říká, nebylo to jen tak. „Člověka to překvapí. Když to vidí napsané, tak si říká, že je to jednoduchý, ale pak se dostane třeba k ‚Radhošťská‘ a není lehké to říct tak, aby to nebylo přehnaně přeartikulované a zároveň aby to znělo přirozeně,“ líčil Vondráček a dodal, že nahrávání podobných hlášení zabere několik pokusů. „Byly tam nějaké zapeklitosti, kdy nám i někteří cestující psali, že se jim nelíbí, že se zastávka Tusarova vyslovuje se Z, že by se správně měla vyslovovat se S,“ řekl mluvčí DPP Šabík.

Herec jezdí tramvají každý den, slyšet sám sebe je prý zvláštní. „Člověk si připadá, jako že je doma a telefonuje sám se sebou. Kamarádi mi píšou, že už nebudou v tramvaji nikdy sami,“ popsal Vondráček, který bude muset celkem namluvit 10 567 hlášení. V příštích týdnech ho čekají ty do městských autobusových linek, které by se podle dopravního podniku v Praze měly objevit ve vozech v průběhu jara.


Pokračovat ve čtení