Polovina kontrolovaných olivových olejů nebyla „extra panenských“, zjistila inspekce

Polovina kontrolovaných olivových olejů nebyla "extra panenských", zjistila inspekce; Zdroj foto: Thinkstock

Ve skutečnosti šlo o oleje nižší kategorie, případně měly na obalu uvedené nesprávné údaje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii lampantový olej, který nelze jako potravinu nabízet. Jde sice o přírodní olivový olej, ale svou charakteristikou není vhodný ke konzumaci.

„Cílem akce SZPI bylo prověřit, zda extra panenské a panenské olivové oleje splňují požadované fyzikální, chemické a senzorické parametry. Analýzy SZPI uskutečnila v akreditované laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku a v tuzemské akreditované laboratoři SZPI,“ uvedl Kopřiva.

U pěti vzorků šlo o nižší třídu kvality olejů. U pěti dalších inspektoři nalezli nedostatky v označení. Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků je zveřejněný na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.

Mezi značky olejů, které neprošly hodnocením, patří Borges, Costa d’Oro, Molino, Olitalia, Hermes, Latzimas, Olivie, Arbequina, Ondoliva a privátní značka řetězce Albert.

Olivovým olejům se věnuje inspekce v posledních letech pravidelně, protože dovozci dodávají na český trh často olej, který nesplňuje zákonem požadované parametry. „A podceňují schopnost dozorových orgánů v Česku hodnotit jakost olivových olejů,“ řekl Kopřiva a dodal, že i v Česku je kontrola na úrovni, kterou požadují evropské předpisy. Kontroly budou pokračovat i příští rok. Prodejci závadných olejů budou čelit správnímu řízení a pokutě.


Pokračovat ve čtení