Podmol o hrůzném pádu na Dakaru: Takhle vypadá umírání, krásné a děsivé, říkal jsem si

Hrozivě vypadající pád zkušeného českého jezdce a freestylisty Libora Podmola se odehrál beze svědků, v akci nebyla ani malá kamera umístěná na přilbě závodníka. Do všemi obávané první etapy přitom vyrážel s chutí a až do osudného pádu se mu jelo dobře: „Jelo se mi skvěle, cítil jsem se ve formě. V době pádu jsem se pohyboval okolo 30. až 40. místa celkově a vedl jsem kategorii.“

Pak ale přišel zatím trochu tajemný pád v devadesátikilometrové rychlosti. „Malinko jsem ztratil koncentraci kvůli pomalejšímu jezdci přede mnou, kterého jsem dojížděl, a najednou jsem letěl přes řídítka. Byl tam nejspíš zavátý kámen. Podle analýzy elektronických dat jsem letěl rychlostí 74 km/h s přetížením 2,6 G,“ řekl.

„Pět minut jsem tam ležel, než mě našli ostatní jezdci. V bezvědomí se mi zdálo o oceánu a říkal jsem si, že takhle nějak to musí vypadat, když člověk opravdu umírá. Krásná, ale současně děsivá představa. Pak jsem nad sebou uviděl helmy ostatních jezdců, kteří jeli za mnou. a bylo mi jasné, že jsem stále na Dakaru,“ dodal Podmol.

Český drsňák se dlouho nerozpakoval, jen co mu kolegové pomohli na nohy, se jal startovat nepoškozený stroj. „Po tom pádu jsme byl v šoku, působil na mě stres a adrenalin. Takže jsem i přes bolest těch 25 km do cíle etapy dojel. Pak mi samozřejmě došlo, že jsem si měl raději zavolat vrtulník a neblbnout,“ připustil. Mimochodem, velmi podobně havaroval na Dakaru československý závodník Pavel Ort na stroji Jawa v roce 1988. Do cíle ale jel ještě asi 150 km, až potom vzdal.

Podmolovi vystavil stopku zlomený obratel a tři žebra. Na jednu stranu mě mrzí, že tam nejsem teď s klukama, ale na druhou stranu jsem rád, že to dopadlo takhle, i když mě bolí každý nádech, nedejbože zakašlání,“ popsal Podmol.

Tři měsíce by teď měl být v klidu, pak už může zase pozvolna začít pracovat na dokončení své dakarské mise: „Od fanoušků dostávám zprávy, abych to nevzdával a ukázal jim to příští rok. Byl jsem v životní formě, fakt mě mrzelo, jak to letos dopadlo,“ uzavřel rozhovor pro CNN Prima NEWS Libor Podmol.


Pokračovat ve čtení