Po Pavlovi rozlítila Čínu i Pekarová. Vztahy s Tchaj-wanem jsou v našem zájmu, odporuje

„Tchaj-wan je v České republice čtrnáctkrát větším investorem než Čína. Takže je v našem bytostném zájmu a i pro naše firmy, abychom tyto vztahy rozvíjeli,“ popsala pro CNN Prima NEWS Pekarová Adamová.

Má jít například o spolupráci v oblasti výroby čipů, ve které je Tchaj-wan velmocí. „Bylo by dobré, kdyby v této oblasti byly investice. Chceme to rozvíjet,“ sdělila Pekarová Adamová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu

Proti návštěvě šéfky Sněmovny na Tchaj-wan se ohradila Čína, která ostrov považuje za své území. Pekarovou proto vyzvala, aby cestu zrušila. Není to přitom poprvé, co Čína takto reaguje. „Kdyby Čína zavedla nějaké sankce, tak se to dotkne obou stran, takže Čína je opatrná a nechce se dostat do stejné izolace jako teď Rusko,“ řekl politolog Radko Kubičko.

Čínu krátce po svém zvolení podráždil i nastupující prezident Petr Pavel. Hned na začátku týdne si totiž telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wenovou.

Luskoun místo pandy

Cesty českých politiků na Tchaj-wan nepřinesly pouze ekonomickou spolupráci. Na důkaz přátelství před časem doputoval do pražské zoologické zahrady luskoun. Angažmá páru těchto zvířat v zoo domluvil tehdejší primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Luskoun měl v rámci zvířecí diplomacie nahradit přislíbenou čínskou pandu, která nakonec do Prahy nedorazila. „Vnímám to především jako zjevný rozdíl v tom, kdo sliby plní a kdo je neplní,“ sdělil tehdy Hřib.

Právě v nynějších dnech je přitom u luskounů živo, narodilo se jim mládě, které je zároveň prvním odchovaným ve všech evropských zoo. „Musíme nejprve překonat kritické dny, kdy se ujistíme, že to mládě pije, že je v pořádku,“ podotkl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Luskoun je jediným savcem se šupinami na těle, takže trochu připomíná oživlou velkou šišku. Pyšnit se jím můžou prozatím jen dvě zoologické zahrady v Evropě.


Pokračovat ve čtení