Panika v centru Paříže: Při střelbě zemřeli tři lidé. Podezřelého nedávno pustili z vazby

Střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Rasistický motiv?

Střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen kvůli útoku na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv páteční střelby nebyl bezprostředně jasný. Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová uvedla, že případ vyšetřuje jako vraždu, a že bude zjišťovat, zda za útokem nebyl rasistický motiv. „Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala.

Podle stanice BFM TV nejsou střelcova zranění neslučitelná s vazbou a muž byl převezen k výslechu. Klást otázky mu budou i členové protiteroristické jednotky, aby vyloučili teroristický motiv. V minulosti muž, který pracoval jako železničář, zaútočil na stany migrantů, kteří přebývají na okraji Paříže. Za tento čin strávil téměř rok ve vězení. Po svém nedávném propuštění dostal zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. „Francouzské úřady (kurdskou komunitu) opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku. „Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl deníku Le Monde Polat.

Konec policejní akce

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na Twitteru požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula. Později úřady oznámily konec policejní akce. Původní informace médií hovořily nejprve pouze o zraněných, později jen o jedné oběti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d’Enghien.

Zástupce pařížské starostky Emmanuel Grégoire stanici BFM TV řekl, že jeho myšlenky jsou s oběťmi a svědky této tragédie. Policii poděkoval za rychlou akci. Uvedl, že je v kontaktu s policisty i státním zastupitelstvím, aby „pochopil, co se stalo“.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin prohlásil, že pojede do Paříže a navštíví místo dramatické střelby. Darmanin byl na pracovní cestě na komisařství v obci Tourcoing u belgických hranic.

Premiérka Élisabeth Borneová poděkovala policistům za rychlý zásah proti „pravděpodobnému pachateli tohoto hrozného činu“. Zároveň vyjádřila podporu rodinám obětí.

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islámských extremistů a zůstává v pohotovosti kvůli možnosti násilí spojeného s terorismem.


Pokračovat ve čtení