Ostrá reakce na Harryho urážky. Král Karel III. udělal nekompromisní rozhodnutí

Korunovace nového krále proběhne již 6. května a začíná být jasno, zda dostane příležitost se jí zúčastnit i princ Harry s manželkou Meghan. „V současném stavu není pro Harryho žádná přední role přijatelná. Je to důležitý okamžik pro jeho otce a ten chce, aby mu všichni projevili úctu,“ cituje list Sunday Times zdroj z Buckinghamského paláce.

Tradiční vévodcovské pokleknutí a vzdání pocty koruně prý bude vykonávat pouze princ William, následník trůnu. „Harry byl ze seznamu královských hostů vyškrtnut. Pokud dorazí, bude posazen mezi méně významné diváky,“ informoval web ET.

Britského krále Karla III. oficiálně korunují při obřadu ve Westminsterském opatství v Londýně, který povede arcibiskup z Canterbury.

Ve víkendovém rozhovoru pro televizi ITV princ odpovídal na otázku, jestli s akcí počítá. Pronesl, že „je toho hodně, co se mezitím může stát“. Nad jeho účastí tak i nadále visí otazník.

Harryho kritika

Vážné rozepře vévody s rodinou zesílily 8. prosince, kdy byl vydán šestidílný dokument s rozhovory s Harrym a Meghan na platformě Netflix, 10. ledna pak vyšla princova kniha Spare (Náhradník).

„Je to velmi choulostivý projekt a přišel ve velmi citlivém čase. Jeden se může ptát, jestli Sussexovi dostanou pozvánku na korunovaci,“ uvedl v prosinci podle agentury AP královský komentátor Richard Fitzwilliams a pro web The Sun rozvedl, jak by rodina měla reagovat. „Přerušit všechny vazby. Prostě Sussexovi úplně odstřihnout. To je ale vše, co můžou udělat, Harry totiž zůstane princem navždy,“ dodal Fitzwilliams.

Ve víkendovém rozhovoru pro televizi ITV Harry mimo jiné popsal údajné problémy, které panovaly v paláci v období smrti Alžběty II. Princ některé členy královské rodiny obvinil z toho, že se k němu po královnině odchodu měli chovat „strašně“. Informoval o tom deník Mirror. „Ptal jsem se sám sebe. Jsme tu, abychom oslavili život babičky a truchlili nad její ztrátou, můžeme se vůbec sejít jako rodina?“ prozradil v rozhovoru. Manželce Meghan měl být navíc v den smrti zakázán vstup na zámek Balmoral.

Princ jako ostuda paláce?

„Princ Harry je podřadná, mdlá a penězchtivá ostuda,“ napsal na Twitter britský politik Nigel Farage, který se významnou měrou podílel na vystoupení Británie z Evropské unie.

Podle korespondentky Katie Spencerové ze Sky News je v knize Spare mnoho paradoxů. Harry si v ní například stěžoval na pozornost médií, ale sám přitom aktivně odkrývá své soukromí. Britská královská rodina odmítá obsah díla komentovat.


Pokračovat ve čtení