ON-LINE: V Chersonu vznikaly i dětské mučírny, tvrdí ombudsman. Popsal praktiky okupantů

Ruská okupační vojska v ukrajinském Chersonu zadržovala a týrala i děti, uvedl ve středu ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Děti dostávaly vodu každé dva dny a byly drženy prakticky bez jídla, dodal Lubinec podle agentury Reuters. Vyšetřovatelé po osvobození města objevili „dětské cely“, byly součástí jedné ze čtyř dosud odhalených mučíren ve městě. Tvrzení není možné nezávisle ověřit, Rusko odmítá, že by s civilisty špatně zacházelo.

V celách se podle Lubince ocitly děti, které v očích okupantů kladly odpor. Čtrnáctiletý chlapec například za fotografování zničené ruské vojenské techniky. Na děti byl činěn psychologický nátlak. Vojáci jim například tvrdili, že je rodiče opustili a už se nikdy nevrátí, popsal metody Lubinec.

Z historického centra Kyjeva, kde se nachází i vládní budovy, byly ve středu hlášeny výbuchy. Agentura Ukrinform s odvoláním na úřady informuje o tom, že protivzdušná obrana sestřelila nad Kyjevem 13 dronů Šáhed íránské výroby. Ukrajinská média zároveň hlásila, že kvůli ruskému útoku jsou poškozeny dvě administrativní budovy v centru hlavního města a soukromý dům v Kyjevské oblasti.

Ukrajinský nejvyšší protikorupční soud zabavil ve prospěch státu veškerý majetek bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, oznámila dnes agentura Unian s odvoláním na komuniké soudu.

Rusko nemá na pořadu dne vánoční nebo novoroční klid zbraní na Ukrajině, vzkázal podle agentury TASS ve středu ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

O odchodu ruských vojsk z Ukrajiny do konce roku nemůže být řeč, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Reagoval tak na pondělní mírový návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jenž podle agentury Reuters zahrnuje stažení ruských vojsk z Ruskem okupovaných ukrajinských území.

Neutuchající boje, ostřelování, rozbombardovaná krajina, zpustošené lesy, zákopy, bahnitá půda, špína, krev a všude po zemi nespočet mrtvých těl. Střet ruské a ukrajinské armády u doněckého Bachmutu v posledních týdnech připomíná svým stylem i mírou brutality první světovou válku.


Pokračovat ve čtení