Odplata za incident s balonem: USA přidaly na černou listinu šest čínských firem

Na seznam bylo zařazeno pět společností a jeden výzkumný ústav kvůli podpoře čínských snah o modernizaci armády, konkrétně leteckých programů čínské armády, včetně výroby balonů a souvisejících komponent, uvedlo ministerstvo. Mezi tyto subjekty patří Beijing Nanjiang Aerospace Technology, China Electronics Technology Group Corporation 48th Research Institute, dále pak Dongguan Lingkong Remote Sensing Technology, Eagles Men Aviation Science and Technology Group, Guangzhou Tian-Hai-Xiang Aviation Technology a Shanxi Eagles Men Aviation Science and Technology Group.

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu.

SOUVISEJÍCÍ:  Čínský balón mohl nést výbušniny, obávají se Američané

Pro společnosti zařazení na černou listinu znamená omezení přístupu k amerických technologiím a investicím. Americké firmy nesmějí bez povolení prodávat vyspělé technologické produkty a služby firmám na seznamu. Americký prezident Joe Biden, stejně jako jeho předchůdce Donald Trump, používá tento seznam k tlaku na čínské firmy a k tomu, aby zabránil Pekingu rozvíjet své vojenské programy, uvedla agentura Reuters.


Pokračovat ve čtení