Neznalostí se Babiš obrací na méně vzdělané. Jsou připraveni ho volit, říká komentátor

Vyjmenovat planety sluneční soustavy, kolik má kráva žaludků nebo kdo napsal Osudy dobrého vojáka Švejka. Na tyto otázky nedokázal Babiš v pořadu televize Prima K tabuli! před školáky odpovědět. Ačkoliv se na sociálních sítích i mezi protikandidáty strhla vlna posměchu, expremiér ze své neznalosti může i těžit.

„Záleží, jak to bude schopen zúřadovat. A on to úřaduje docela dobře, této situace využívá. Někdo už vtipně řekl, že je jako zápasník sumo, který používá výroky ostatních, i protivníků, k vlastnímu prospěchu, a to on dělá. Ze své neznalosti si dělá legraci. Faktem je, že se obrací na voliče, kteří jsou nízkopříjmoví či méně vzdělaní. U nich mu to asi ani tolik neuškodí. Jsou připraveni ho volit, ať už (říká, dělá) cokoliv,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Radko Kubičko.

Babiš poté, co před školáky v pořadu pohořel, například na sociálních sítích sdílel fotografii, na níž drží inkriminoanou knihu. „Poslušně hlásím, že mám plán na víkend a koupil jsem si Švejka. A protože jsem urputný, o Vánocích ho přečtu,“ svěřil se chvíli před zveřejněním snímku redakci CNN Prima NEWS.

S tím, že Babiš může svou neznalostí nějaké voliče i získat, souhlasí také politolog Jan Kubáček. „Může to interpretovat tak, že je člověk z masa a kostí jako každý jiný. To je lidem sympatické,“ podotkl Kubáček.

Babiše výstup v pořadu K tabuli! nijak nezasáhne ani podle politologa Ladislava Mrklase. „Oni ho volí úplně z jiného důvodu, než že by si mysleli, že je bůhvíjak vzdělaný. Pro ně prostě ztělesňuje typ politiky, která je jednoduchá, líbivá,“ sdělil Mrklas s tím, že Babišova politika skutečně přinesla něco pozitivního například seniorům.

Na sociálních sítích se pak šíří obdobné názory, jako mají komentátoři. Tedy velká pravděpodobnost, že absence elementárních znalostí voliče Babišovi takzvaně přihraje. „Minimálně polovina lidí v Česku neznala odpovědi na tyto otázky. A o tom to právě je, těm všem se teď smějete. A Babiš je jejich hrdina, je jedním z nich,“ míní například uživatel Jan.

Naopak poslanec Aleš Juchelka (ANO) v pořadu Partie vypíchl jiné přednosti svého předsedy. „Znám ho jako skvělého matematika, který ovládá čtyři jazyky a má zkušenosti jako ministr financí či premiér. Překvapilo mě, do jaké míry zde – když někdo něco neví, zapomene, nenastuduje si to – vznikají diskuze plné posměvačství a nálepkování. Stejně, jako když žák něco neví, tak se mu budeme smát… Mrzí mě, jak se kolem toho všichni točí,“ dodal.

Babiš dělá konkurz na vyzyvatele

Hostem Partie PLUS byl i komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert, který reagoval na propad preferencí generála Petra Pavla v exkluzivním průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Ten ukázal, že by v prvním kole Pavel skončil až na třetím místě – za druhou Nerudovou a prvním Babišem.

„Nerudová těží z toho, že ji voliči poznávají, Pavel je známější značka. Nezbývá mu, než se debat účastnit právě s ní a ukázat, že nabízí jiné pojetí prezidentství. Nyní je pro Babiše dobrým krokem, že do debat nechce chodit. Působí to jako konkurz na jeho vyzyvatele. Pavlovi tak zbývá jen dokázat, že je silnějším vyzyvatelem než bývalá rektorka Mendelovy univerzity,“ míní.

Doplnil, že si osobně myslí, že by pro Babiše byl větším soupeřem ve druhém kole – pokud by z prvního kola expremiér postoupil – právě Pavel. „Má větší potenciál oslovit větší část zemanovských voličů,“ dodal. Sám prezident totiž v pořadu Partie na CNN Prima NEWS uvedl, že Babiše hodlá v lednu svým hlasem podpořit. Ani hlava státu si však ve vyslání neodpustila expremiérovi neznalost klasiky, jako jsou právě Osudy dobrého vojáka Švejka z pera Jaroslava Haška, vyčíst.


Pokračovat ve čtení