Nezlomný a vzdorovitý. Zelenskyj v zeleném vojenském oblečení ztělesnil svůj národ, píše CNN

„Nezlomený, vzdorovitý civilista, který byl nucen obléknout se do zeleného vojenského oděvu,“ těmito slovy popsala Zelenskeho americká stanice CNN. Ukrajinský prezident se na půdě amerického Kongresu snažil přesvědčit Američany a Západ, aby nadále podporovali Ukrajinu, dále ukázal  Ukrajincům, že existuje důvod bojovat dál, a Putinovi vzkázal, že se Ukrajina nehodlá vzdát.

Zelenskyj americkým zákonodárcům také vysvětlil, že Ukrajina nebojuje jen za sebe, ale za celý demokratický svět. „Americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie,“ řekl Zelenskyj. „Bitva není jen o život, svobodu a bezpečnost Ukrajinců nebo jakéhokoli jiného národa, kterého se Rusko pokouší dobýt. Tento boj zároveň určí, v jakém světě budou žít naše děti a vnoučata a jejich děti a vnoučata,“ pokračoval v projevu k oběma komorám Kongresu.

Zelenkyj mluvil k více publikům najednou

Komiksový herec, který se stal v únoru letošního roku válečným hrdinou, vyslal svou návštěvou Bílého domu a amerického Kongresu Putinovi signál, že Ukrajina není v boji sama a že má podporu Spojených států.

Ukrajinský prezident mluvil k americkému lidu a Republikánské straně, která je skeptická vůči masivní vojenské pomoci Ukrajině. Apeloval na ně, aby se drželi Ukrajiny. Připomněl jim také hrdinství amerických vojáků v bitvě v Ardenách během Vánoc 1944, která zmařila poslední snahu nacistického Německa odrazit spojenecké osvobození Evropy. „Americký lid ve své spravedlivé síle zvítězí až k absolutnímu vítězství,“ citoval amerického prezidenta Franklina Roosevelta. V reakci na to pak prohlásil: „Ukrajinský lid také vyhraje, absolutně.“ Bitvu v Adernách přirovnal k bitvě v doněckém Bachmutu. Poté předal předsedkyni Nancy Pelosiové a viceprezidentce Kamale Harrisové ukrajinskou vlajku, kterou v úterý získal z nejžhavější bitevní fronty u Bachmutu. „Naši hrdinové mě požádali, abych přinesl tuto vlajku vám do Kongresu USA, členům Sněmovny reprezentantů a senátorům, jejichž rozhodnutí mohou zachránit miliony lidí,“ dodal.

Promluvil také k ukrajinskému lidu, který se ukrývá ve sklepích, a k vojákům v první linii „Budeme slavit Vánoce, možná při svíčkách. Ne proto, že by to bylo romantičtější, to ne, ale protože nebude elektřina. Budeme slavit Vánoce, a i když nebude elektřina, světlo naší víry v nás samotných nezhasne,“ ujistil Zelenskyj.


Pokračovat ve čtení