Nerudová nevylučovala zásah do bezplatného zdravotnictví a školství. Nyní svá slova mírní

Ekonomka Danuše Nerudová se na svou kandidaturu připravovala delší dobu. Vydala proto svou knihu Máme na víc a také chodila do televizních pořadů. Během svého vystoupení v listopadu 2021 v talkshow 7 pádů Honzy Dědka rozebírala své působení v důchodové komisi. „Aby bylo na důchody, tak se bude muset brát z něčeho, na co nebude. Například bezplatné školství nebo bezplatné zdravotnictví. Myslím, že ta rovnice je poměrně jasná,“ řekla Nerudová.

Odpověď ale poté doplnila tím, že se jedná o možný výhled do budoucnosti. „Pokud budeme mít ambice sahající za jedno volební období, tak ještě je pořád čas situaci změnit. Nemusíme do tohoto bodu dojít,“ dodala Nerudová s tím, že je potřeba po důchodové reformě sáhnout i k reformě daní, digitalizaci státu nebo rekonstrukci státního rozpočtu. Video začalo kolovat po sociálních sítích a mnozí uživatelé mezi sebou debatují, zda tento výrok nechce Nerudová vzít zpět.

Nyní Nerudová pro CNN Prima NEWS uvedla, že je proti zpoplatnění zdravotní péče i školnému. „V rozhovoru jsem mluvila o tom, že pokud neuděláme základní strukturální reformy, mezi něž patří i reforma penzijního systému, tak se stane, že prostě nebude v rozpočtu dostatek peněz. Tedy, že nemusí být na nějaké jiné věci než důchody,“ řekla Nerudová.

Podle ní vlády dlouhé roky podceňují stav veřejných financí a ohrožují budoucí kvalitu života v naší zemi. Přijmout by se tak měly potřebné reformy. „Za klíčové téma považuji zlepšit život lidí také v regionech a zvýšit dostupnost tamějšího zdravotnictví a zdravotní péče, kdy například sto tisíc lidí v Moravskoslezském kraji nemá svého zubaře a nemohou ho sehnat,“ řekla Nerudová v reakci na video.

Politolog Jan Kubáček se přesto domnívá, že se jedná o poměrně silný výrok. „Výhoda je, že se k tomuto dá postavit a vysvětlit to. Výrok je navíc použit v situaci, kdy se jedná o hypotetickou debatu, u které si mnozí řeknou, že snad nebude hrozit,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Jiné to je však u kauz, které jsou spojené s minulostí Nerudové. Tedy s možným kšeftováním s vysokoškolskými tituly. V současné době celou školu prověřuje Národní akreditační úřad. Podle některých informací však Mendelova univerzita měla porušovat zákon o vysokých školách i vlastní předpisy. A to právě v době, kdy na škole působila rektorka Danuše Nerudová.

Podle Kubáčka se jedná o velmi nepříjemnou kauzu, kterou se nedá promlčet. „Paní profesorka se k tomu musí postavit čelem, nevysedí ji a bude se k ní muset vyjádřit jinými slovy, než že je to součást špinavé kampaně. Jedná se o kaňku na prestiži a znevýhodňuje jí to před vzdělanějšími voliči,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kubáček.

Politolog je také velmi překvapen, že se Nerudová chce celé kauze vyhnout a před Vánoci ji nekomentovat. „Obávám se, že se jí to vrátí i s úroky v lednu, kdy budou probíhat televizní debaty. Když teď vystoupí s jasným stanoviskem, tak to bude pro ni bezpečnější,“ zakončil.


Pokračovat ve čtení